hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

ВИДЕО: Севиља - наредна дестинација на „фалангата„

sevilla grad

По Ниш, Белград, Гетеборг и Виена наредна дестинација на македонската „фаланга„ е шпанскиот град Севиља. Најмалку 6-7 дена нашите навивачи во овој град ќе ја бодрат ракометната репрезентација. Севиља е културен, финансиски и уметнички центар на јужна Шпанија и главен град на покраината Андалузија и провинцијата Севиља.

Повеќе...

Лазаров: „Силна група, но од нас се зависи„

izjava kite

Веднаш по мадридкста ждрепка почнаа реакциите на нашата ракометна јавност околу противниците и нашите можности против нив во Шпанија. Капитенот на репрезентацијата Кирил Лазаров веднаш по дознавањето на ривалите ни рече:

Повеќе...

Македонија во група со Данска, Исланд и Русија

handball 2013 copy

Македонија ги дозна своите противници за Светското првемство во Шпанија од 11 до 27 јануари 2013 година. Националниот тим на Звонко Шундовски воден од капитенот Кирил Лазаров имаше солидна ждрепка за своето трето учество на светските првенства.

Повеќе...

Писмо од Агенцијата за млади и спорт до РФМ

g agencija-za-mladi-i-sport-e1342558234559

Писмото на АМС, потпишано од директорот Лазар Поповски, а зад кое стојат Мартин Клинчаров, Данило Брестовац и Ристо Магдинчев, инаку членови на Комисијата за ракомет при АМС, ви го пренесуваме интегрално, во целост.

Повеќе...

ВИДЕО: Шундовски посакува подобар резултат од Хрватска 2009

medal 10

Египет 1999 и Хрватска 2009 се двата настапи на нашата ракометна репрезентација на Светските првенства. Ако во Шведска 2011 не успеавме да се квалификуваме, во Шпанија во јануари 2013 година, Лазаров и другарите ќе бидат учесници и не само учесници.

Повеќе...

ВИДЕО: Скандинавските асови воодушевени од Лазаров

KL big 4

Дека Кирил Лазаров е неизмерно ценет во ракометниот свет од одамна знаеме. Респектот, признанието за неговиот квалитет е несперно со кого и да дискутирате во врска со ракометот и нашиот „најсилен адут„.

Повеќе...

Се остварува ли црното ракометно сценарио што го предвиде Кирил Лазаров?

kire mkd
 
Веб порталот МКД.МК денес објави текст во кој алармира за иднината на македонскиот ракомет, инспириран од последниот голем ракометен собир за младински категории. Викендов заврши Европското првенство за ракометари до 20 години, на кое победи Шпанија, а второто и третото место го освоија Хрватска, односно Словенија.

Повеќе...

ВИДЕО: Кај нас е „Кире национале„ во Шпанија е „Киро Гол„

550970 221602074624901 35532216 n

Како сакате наречете го Кирил Лазаров, неговите голови ја подигнуваат публиката на трибините, се вжештува адреналинот на навивачите, расте самодовербата кај соиграчите.

Повеќе...

Објавени квалитативните групи за ждрепката во Мадрид

176205 1 lightbox 4f22cc5cd2240
 
 
24 тимови, кои се квалификуваа за Светското првенство во 2013 мажи се со нетрпение го чекаат 19 јули. Тогаш во "Хардинес Сесилио Родригез" во шпанскиот главен град Мадрид ќе бидат извлечени групите за Мундијалот.

Повеќе...

ВИДЕО: Шундовски: „Прво квалификациите, па ќе играме против Лазаров„

sundovski

Селекторот на македонската ракометна репрезентација деновиве заминува во Романија, каде од 18 август ќе ги започне подготовките со романскиот шампион Констанца. Екипата во која неколку сезони настапува Бранко Ангеловски ќе игра квалификации за влез во групната фаза на Лигата на шампионите.

Повеќе...