hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија заврши на 11. место на ЕП во Хрватска

39167778044 fd4d47b69f z

Македонија се класифицира на 11. место на Европското првенство што може да се смета како добар резултат со оглед на проблемите со кои се соочи националниот тим во втората фаза од турнирот.

Повеќе...

Добро прво полувреме, па убедлив пораз од моќната Данска

39167558874 d282964dff b

Македонија - Данска 20:31 (12:12)

На третиот натпревар во Вараждин, трет пораз, овој пат бевме убедливо надиграни од Данска. Имавме одлично прво полувреме кое заврши нерешено 12:12, а во вториот дел покажавме сосема спротивно лице и му дозволивме на противникот да победи со 11 разлика. Капитенот Лазаров не настапи заради повреда, а шанса доби Гоце Ојлески, кој ги одигра првите минути на турнирот.

Повеќе...

Ојлески на местото на Кирил Лазаров на дуелот со Данска

39696303002 59793d7374 z

Лазаров се повреди на натпреварот со Шпанија, во неделата и беше неизвесно дали воопшто ќе може да стапне на терен до крајот на шампионатот.

Повеќе...

Лазаров има парцијална роптура на задниот бутен мускул

39112813244 f6c297dd1e z1

Повредата на капитенот Кирил Лазаров ќе го остави надвор од ракометните терени скоро еден месец. Според резултатите на магнетната резонанца пред два дена во Загреб, десниот бек на македонската репрезентација ќе биде 2-4 недели во целосно мирување, а потоа ќе започне со тренинзи на рекуперација во својот клуб Нант.

Повеќе...

Македонија цел меч водеше, но на крајот им ја подари победата на Чесите

39151716924 b36bf8eef0 z

Македонија – Чешка 24:25 (13:11)

Македонската ракометна репрезентација несреќно загуби од Чешка со 24:25 (13:11) и ги загуби шансите за пласман в полуфиналето на Европското првенство.

Повеќе...

Гонзалез не го смени тимот, капитенот Лазаров пријавен за Чешка

39696304542 5eeacc7f75 z

Раул Гонзалез не направи измени за денешниот натпревар против Чешка. Тоа значи дека Кирил Лазаров има шанси да настапи. Капитенот останува во составот на македонската репрезентација, тоа влева надеж дека капитенот ќе може да се појави на теренот.

Повеќе...

Талески: Да не заборавиме дека оваа Чешка неодамна ја победи Данска (ВИДЕО)

39822670361 74c3c41ed4 z1

Попладнево, без капитенот Кирил Лазаров, македонските ракометари тренираа во малата сала во Свети Мартин и полека ја започнаа подготовката за дуелот со Чешка. 

Повеќе...

Раул Гонзалес: Треба да научиме да играме без Лазаров (ВИДЕО)

39747017011 8fb628341a z

Раул Гонзалез, селекторот на македонската ракометна репрезентација, за првпат на ова Европско првенство работеше без капитенот Лазаров. Селекторот Гонзалес смета дека мора да научиме да играме без капитенот.

Повеќе...

Руски судии ќе ја делат правдата на мечот Македонија - Чешка

ruski sudii

Куќата на ракометот на стариот континент делегира судиска двојка од Русија за натпреварот Македонија - Чешка. Избраниците на Раул Гонзалез овој дуел го играат утревечер од 20.30 часот во рамки на второто коло од Европското првенство во Хрватска.

Повеќе...

Шпанија убедливо ја надигра Македонија, Лазаров се повреди

39112813244 f6c297dd1e z

Македонија – Шпанија 20:31 (6:15)

Македонија загуби од Шпанија со 20:31 (6:15) во првиот натпревар од главната групна фаза во Вараждин. Момците на Раул, играјќи долго време без повредениот капитен Лазаров, не беа рамноправни против моќната и подготвена „црвена фурија".

Повеќе...