LIVESCORE.in

Нант поразен на теренот на европскиот првак

кире со вардар

Вардар - Нант 27:23 (14:10)

Европскиот првак Вардар пред својата публика во ЦС „Јане Сандански" го победи францускиот Нант со 27:23 (14:10) во дуелот од второто коло на Лигата на шампионите. Мечот започна рамноправноц и до 23 минута резултатот беше израмнет (8:8). Но, веднаш потоа следеше серија на „црвено-црните" од 5:1 за највисоки +5 во 29 минута, а на полувремето вардарци заминаа со 4 гола предност (14:10).

Повеќе...

Лошо прво полувреме, но важна победа на Нант против Сесон Рен

lazarov vo dres na nant

Нант – Сесон Рен 38:30 (13:14)

Во дерби натпреварот од второто коло на францускиот шампионат, Нант на Кирил Лазаров го победи Сесон Рен со 37:30 (13:14) и со победа ќе пристигне во нашата земја овој викенд.

Повеќе...

Нант и Лазаров подобри од ПИК Сегед за успешен старт во ЛШ

21557841 1529624977084640 7354082684426052357 n

Нант - ПИК Сегед 30:26 (18:15)

Како и во шампионатот на Франција, така и во Лигата на шампионите, Кирил Лазаров и неговиот Нант стартуваа со победа.
Нант на домашен терен славеше против ПИК Сегед со 30:26, во меч во кој водеше од самиот почеток, па до крајот.

Повеќе...

Нант го почна шампионатот со победа, Лазаров постигна пет гола

lazarov za nant

Маси - Нант 22:28 (8:12)

Кирил Лазаров со победа дебитираше во дресот на Нант во француското првенство, откако само десет дена по победата на „Трофеј на шампионите", неговиот нов клуб славеше на гостувањето кај Маси со 22:28 (8:12).

Повеќе...

Нант го доби Сант Рафаел за противник во Лига Купот на Франција

21192998 1517593948287743 4943615566999312187 n

Ракометарите на Нант го дознаа името на својот прв противник во Лига Купот на Франција. Најквалитетните екипи го започнуваат ова натпреварување во шеснаесеттина финалето, а Нант доби тежок противник и ќе се соочи со Сант Рафаел.

Повеќе...

Познати тренерите и термините за ракометните школи на Кирил Лазаров

tr3

Новиот проект на капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров се ракометните школи низ цела Македонија, кои веќе почнаа со работа. Целта е сите ракометни таленти да имаат можност за работа и надградба во текот на целата година. Еве ги основните податоци за школите, нивните тренери и тренинзите во сите центри низ Македонија.

Повеќе...

Капитенот го почнува проектот „ракометна школа“

21361246 10213798823953947 1706259136 n

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров почнува нов проект, кој е директно поврзан со ракометната иднина на нашата земја. Имено, со почетокот на школската година, почнува и ракометната школа низ цела држава.

Повеќе...

Лазаров во идеалниот тим на ASOBAL лигата 2016/17

lazarov gols1

Синоќа на свечена церемонија беше избрана најдобрата екипа во АSOBAL лигата во која минатата година место имаше и нашиот Кирил Лазаров. Заради претходната сезона во дресот на Барселона, Лазаров заслужено најде место меѓу најдобрите седум за сезоната 2016/17.

Повеќе...

Нант и Кирил Лазаров го освоија „Трофејот на шампионите“

21316190 1516984435015361 1568057141563313424 o

Нант - ПСЖ 32:26 (18:16)

Нант е освојувач на „Трофејот на шампионите", што е еден вид на Суперкуп на Франција и дуел на четирите најуспешни екипи во францускиот ракомет од минатата сезона. Во Руен во финалето Нант го победи ПСЖ со 32:26 (18:16) во меч во кој Лазаров и другарите водеа од првата до последната минута.

Повеќе...

Нант го надигра Монпелје и ќе игра за титулата од Суперкупот со ПСЖ

nant lazarov 34

Нант – Монпелје 31:28 (18:16)

Ракометарите на Нант ќе играат во финалето на „Трофејот на шампионите", што е прво официјално натпреварување во новата сезона и еден вид Суперкуп на Франција. Новата екипа на Кирил Лазаров во полуфиналето го совлада Монпелје со (18:16) по голема борба во Руен.