hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Претседателот како најверен навивач го прослави триумфот со Тунис

gjorgje-ivanov-624x507

Претседателот на Македонија, Ѓорѓе Иванов во голем стил го прославуваше секој гол и на крајот победата на македонските ракометари против Тунис. Тој и неговата сопруга и син како најверен навивач со многу емоции ги одгледа сите 60 минути и им донесе среќа на нашите ракометари. Иванов вчера допатува во Катар со своето семејство и ги охрабри ракометарите.

Повеќе...

ВИДЕО: Стоилов: „Одигравме величествен меч, но вака мораме и со Иран„

stoilov16012015

Во меч во кој за играч на натпреварот бепе прогласен Манасков, блескаше капитенот Лазаров, Борко Ристовски го чуваше нашиот гол во голем стил, одлични изданија и на сите останати наши членови на првиот тим и на оние кои добија шанса од клупата. Стојанче Стоилов во двата правци лавовски се бореше, покажуваше знаци на формата од Србија 2012 и покрај уморот по средбата на неговото лице видливо беше задоволството:

Повеќе...

ВИДЕО: Лазаров: „Голема победа, но нема да полетаме„

kireuntervju

Како и на европското првенство во Данска, на првата средба капитенот Кирил Лазаров беше двоцифрен и ја поведе нашата селекција до многу важна победа, во која Македонија покажа карактер, но и зрелост на генерацијата:

Повеќе...

Зрело и комплетно издание за прва победа над Тунис

FYRO MACEDONIA-TUNISIA 150116Qatar 2015 M6 MKD vs TUN- HOR9003 original

Б - група

Македонија - Тунис 33:25 (18:14)

Првиот меч на мундијалот во Катар беше и дуел на клубските колеги од Барселона, македонецот Лазаров и тунижанецот Жалуз. Носени од скоро 2000 навивачи, момците на Хасанефендиќ поведоа по 50 секунди со голот на Ахмен Хамед. Веќе во следниот напад Жалуз ефектно зголеми на 0:2. Реакцијата на нашиот тим беше седмерецот изнуден од Никола Марковски и реализацијата на Кирил Лазаров.

Повеќе...

ВИДЕО: Марковиќ: „Ни се „врзаа„ нозете во првиот дел, потоа бевме одлични„

BOSNIA AND HERZEGOVINA - IRAN 150116Qatar 2015 M2 BIH vs IRI- OB 5471 original

Еуфорично делуваа репрезентативците на Б о Х по средбата и победата со Иран. Како да знаеа дека пораз против аутсајдерот во групата може да значи и целосна елиминација. Вака го поправија лошото прво полувреме, со добар влез во продолжението и карактер пред се во играта во одбрана:

Повеќе...

Иран играше само едно полувреме, сигурен старт на Б и Х

BOSNIA AND HERZEGOVINA - IRAN 150116DSC 9178 original

Б и Х - Иран 30:25 (12:16)

Двете репрезентаци влегоа конфузно во мечот и многу често се грешеше. Естеки со водени 3 гола во првите 6 минути ги опомена босанците. До 6:6 се играше израмнето, а потоа иранците се одлепија како резултат на брзите полуконтри и лесните голови.

Повеќе...

Македонија почесто губи, отколку што победува на деби мечевите

554531 408481315848079 276422349053977 1430599 897974688 n

Две победи, еден нерешен резултат и три порази имаат македонските ракометари на стартот на големите приредби на кои сме учествувале. Билансот станува уште полош ако се земе во предвид и стартниот пораз на олимписките квалификации во Гетеборг против Унгарија. Време е да се подобри билансот и за прв пат да се совлада Тунис во официјален натпревар.

Повеќе...

Германски судии ни судат против Тунис

germanski sudii 1

Ларс Геипел и Маркус Хелбиг од Германија се делегирани од IHF за судии на мечот Македонија - Тунис денес од 15:00 часот по македонски време во „Лусаил арена„ во Доха. Истите судии ја делеа правдата и на првиот натпревар на последното европско првенство меѓу Данска и Македонија.

Повеќе...

Митревски и Димовски на трибините против Тунис

vanco-dimovski-makedonija-grcija-624x415

Кружниот напаѓач Ванчо Димовски и голманот Николче Митревски испаднаа од ростерот за мечот со Тунис, откако селекторот Ивица Обрван го објави списокот на 16 играчи кои ќе го почнат мундијалот. На техничкиот состанок неколку часа пред мечот нашата делегација ги пријави играчите со кои ќе настапат, а според пропозициите можеме да извршиме две замени во текот на првенството.

Лазаров за „ДЕРБИ„: Најважни ни се два датуми и два натпревари„

pred-grcija7

Во пресрет на дебитанскиот меч на македонската репорезентација на мундијалот во Катар и мечот со Тунис,капитенот Кирил Лазаров со оптимизам сака да го почне својот четврт шампионат на светот. Тој во изјавата за „ДЕРБИ„ потенцираше дека секој меч е важен, но два натпревари и два датуми се од одлучувачка важност за нашето првенство:

Повеќе...