hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Голем хендикеп за Франција, Абало нема да биде пријавен за мундијалот

luc abalo 2

Еден од најголемите фаворити Франција остана без Лук Абало, кој поради повреда нема да може да биде во селекцијата на Клод Онеста во Катар. Онеста до последен момент го држеше отворен списокот за евентуално негово приклучување, но поради повредата на препоните тој не може да се опорави ниту за нокаут-натпреварите.

Повеќе...

Од скопската нула, ракометарите во Доха се на +24

lazarov hotel rusija

Mакедонските ракометари според планот пристигнаa во главниот град на Катар, Доха. Претходно нашите ракометари учествуваа на меѓународниот турнир во Нант, па променија три температурни зони, три различни клими. Од скопскиот снег и температурата околу и под нулата, преку сончевите 10тина степени во Франција, до катарските 20 и преку 20.

Повеќе...

ФОТО: Репрезентативците го одработија првиот тренинг во Доха

trening

Откако синоќа слетаа во Доха и ги решија недоразбирањата со натписот на репрезентативниот автобус, македонските ракометари денес го одработија првиот тренинг на катарско тло. Момците на Обрван работеа во помошната сала во Лусаил, а мечевоте ќе се играат во ултрамодерната „Лусаил хал".

Повеќе...

Лазаров во екс-ју идеалниот тим

best eks yu

Читателите на порталот „Balkan-handball„ го избраа идеалниот тим од ракометари од бившите југословенски простори во кои секако свое место има и капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров. Во идеалниот тим се наоѓаат пет хрватски ракометари: Мирко Алиловиќ, Домагој Дувњак, Мануел Штрлек, Иван Чупиќ и Игор Вори, босанецот Никола Прце и македонецот Кирил Лазаров.

Повеќе...

ФОТО: Репрезентативците одбија да се качат во автобусот со логото БЈР Македонија!

sporen bus 1

Непријатно изненадување ги чекаше нашите репрезентативци на аеродромот во Доха, во Катар. На брендираниот автобус за нашата репрезентација стоеше придавката ФИРОМ.

Повеќе...

Нашите катарски противници продолжуваат со победи

tun - rus 1

Тунис продолжува со добрите игри во пресрет на светското првенство. Вчера попладне е одиграна првата од двете планирани средби со репрезентацијата на Русија, која тунижаните ја добија со 34:31. Бугамни со 8 и Бен Салах и Бенур со по 6 гола беа најефикасни во победничката екипа. Втората средба се игра денес.

Повеќе...

Јакобсон не се опорави, швеѓаните го повикаа Персон

jakobson 1

Ракометарот на Флензбург и шведската репрезентација, Јохан Јакобсон нема да настапи на претстојниот мундијал во Катар заради повреда. Десниот бек не успеа да се опорави од повредата на препоните, по операцијата во декември минатата година.

Повеќе...

ФОТО: Македонија во Доха ја чека ултрамодерен автобус

avtobus makedonija

Кога утре ракометната репрезентација на Македонија ќе пристигне во Доха ја чека автобусот со кој ќе се вози за време на мундијалот. Тој е ултрамодерен и ги има сите обележја на македонската ракометна репрезентација. Сите натпревари на Мундијалот ќе се одвиваат во три сали во Доха, а Македонија во групната фаза ќе настапи во сите од нив.

Повеќе...

ФОТО: Македонија во Доха ја чека ултрамодерен автобус (2)

avtobus makedonija

Кога утре ракометната репрезентација на Македонија ќе пристигне во Доха ја чека автобусот со кој ќе се вози за време на мундијалот. Тој е ултрамодерен и ги има сите обележја на македонската ракометна репрезентација. Сите натпревари на Мундијалот ќе се одвиваат во три сали во Доха, а Македонија во групната фаза ќе настапи во сите од нив.

Повеќе...

Хрватска лесно со Србија, Полска изненадена од Норвешка

cro - srb rakomet

Синоќешните тестови на репрезентациите кои се подготвуваат за светското првенство во Катар донесоа и по некое изненадување. Полска 60 минути немоќна против Норвешка, Германија полесно од предвиденото ја совлада Чешка, а и Исланд не наликува на себе. Во балканското дерби Хрватска покажа дека веќе е во врвна форма и ја декласира Србија на Дејан Периќ.

Повеќе...