hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Највисоки селекции се Полска и Германија, а ракометар Копљар

kopljar1

Хрватот Марко Копљар е највисокиот ракометар на светското првенство, а убедливо најниски се ракометарите од Саудиска Арабија. Просечно Полска и Германија, кои играат во иста група и веќе го одиграа меѓусебниот дуел се највисоките репрезентации на светското првенство.

Повеќе...

Македонија највозрасна, чехот Билик најмлад учесник на мундијалот

vugrinec-iran

Македонија со просечна возраст од 30,2 години е највозрасната селекција на првенството. Зад неа е Шпанија со просек од 29,6 години, па Словенија и Полска кои настапуваат со ракометари со просечна возраст од 29,2 години. Ренато Вугринец е меѓу највозрасните учесници на мундијалот и со своите 39 години е на третото место во оваа категорија.

Повеќе...

Хрватските и исландските стручњаци најзастапени во Катар

TUNISIA VS CROATIA 150117Qatar 2015 M17 TUN vs CRO-OW 11571 xlarge

На мундијалот во Катар балканските селектори се најзастапени. Тројца Хрвати, двајца Словенци и по еден Босанец и Црногорец стојат на кормилата на седум ракометни селекции. Со три селекторски места е застапен и Исланд, а Шпанија партиципира со двајца. Од Хрватите, во групата Б, Славко Голужа ја предводи Хрватска, Ивица Обрван ги води македонските ракометари, а Сеад Хасанефендиќ долги години е предводник на Тунис.

Повеќе...

ВИДЕО: Миркуловски: „Алудиравме да не потцениваме, но не бевме вистински„

mirkulovski-i-obrvan

Многу важен елемент по мечот со Босна и Херцеговина е тоа што нашите ракометари се свесни дека беа далеку од своето издание и на нивните лица можеше да се види резервирана среќа. Податокот дека победата е остварена со ни 50% од своите можности, премногу технички грешки и конфузија, може да биде колку лош, толку и добар предзнак. Ако не можеме да победуваме како големите сили, кои за вакви натпревари не се испотуваат, тогаш барем да ја научиме лекцијата. Токму овој вид на заклучок можеше да се прочита од зборовите на Миркуловски, кој делува зрело и многу, многу солидно:

Повеќе...

Обрван: „Не бевме добри, но сите треба да го почувствуваат системот„

ira-mak-1

Критични расположен кон колективот, но и доследен на своите идеи, селекторот Ивица Обрван ги пофали таканаречените „втори линии„ и истакна дека проблемот не беше во ротацијата туку во максимумот, кој како тим не го дадовме попладнево во Доха. Иран се охрабри, имаше свои моменти, но победникот не беше доведен во прашање, меѓу другото и заради влегувањето во игра на триото Лазаров - Миркулоски - Мојсоски:

Повеќе...

Босна пак со само едно полувреме, прва победа за Австрија

 avstrija-bosna-615x400

Австрија - Б и Х 23:21 (11:12)

Австрија се опорави по поразот од Хрватска и ја совлада Босна и Херцеговина со 23:21 во еден изедначен натпревар, кој австријците го „скршија„ во втората половина на вториот дел и како во квалификациите за ЕУРО 2012 и вој пат беа подобри од плаво-жолтите.

Повеќе...

Катар со одличниот Марковиќ, крилата ја спасуваа Хрватска

cro-624x447

Носителот на фаворитската улога во нашата група, репрезентацијата на Хрватска, успеа да ја забележи втората победа на светскиот шампионат во Катар, oткако денес во „Духаил арената„ го совлада Тунис со 28:25. Момците на Голужа и тоа како можеа да настрадаат против разновидната игра на африканскиот вицешампион. Тунижаните успеаја да го наметнат својот стил на игра, па натпреварот во поголемиот дел беше крајно неизвесен, со голема борба и агресивна игра пред двата гола. Хрватите водеа и со 6:2 во првиот дел, но по првите 30 минути резултатот беше само 14:13.

Повеќе...

ВИДЕО: Георгиевски: „Не бевме сјајни, но ја исполнивме целта„

IRAN VS FYRO MACEDONIA 150117Qatar 2015 M15 IRI vs MKD-GEO04 xlarge1

Гоце Георгиевски посебно во првиот дел најбрзо трчаше во контранапади и ги користеше додавањата на Петар Ангелов. Позитивно е што и самиот е свесен дека Македонија не беше како што треба да биде и дека освен резултатот нема кој знае што позитивно да се издвои од мечот со иранците:

Повеќе...

ВИДЕО: Недановски: „Драги ми се головите, но посебно победата„

IRAN VS FYRO MACEDONIA 150117Qatar 2015 M15 IRI vs MKD- U8Y0891 xlarge1

Повикувањето на Владо Недановски на местото на Гоце Ојлески значеше дополнителен ракометар во ротација во двата правци, но и можност мотивираното крило да „одскокне„ на овој мундијал. Така и беше во второто полувреме на мечот со Иран, кога Недановски даде голем придонес во победата и се наметнува пред останатите три натпревари во групата:

Повеќе...

Прв часовник за Кирил Лазаров во Доха

IRAN VS FYRO MACEDONIA 150117Qatar 2015 M15 IRI vs MKD-GEO15 xlarge

Нашиот капитен влезе во игра во 20 минута и до одморот нанижа 4 гола. Успешно релизираше од седум метри и асистираше и во продолжението, па мечот го заврши со 9 гола. Подоцна го доби признанието за најдобар наш ракометар на средбата, што е прв негов часовник на ова светско првенство.

Повеќе...