hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Марковиќ: „Одиме чекор по чекор, осминафиналето е далеку„

markovic-qatar

Искусниот црногорски леворак бек, Жарко Марковиќ, кога најмногу требаше постигна клучни голови и придонесе Катар да ги прокнижи првите бодови на шампионатот. Тој беше пресреќен и потврди дека Катар оди од еден до друг противник во групата и не размислува за понатаму, па и за евентуален меч со Македонија:

Повеќе...

Марковиќ и Шариќ му донесоа историска победа на Катар

qatar-rakomet-mahmut-hasaab-624x417

Катар - Бразил 28:23 (15:12)

24 светско првенство го отвори дуелот на две селекции водени од шпански тренери и очекувано се радуваше поискусниот Ривера. Домаќинот Катар одлично го отвори мечот со динамичниот Бразил. Шариќ на голот и Хасаб Аба во првите 10 минути направија разлика и Катар поведе со 12:6. И Жарко Марковиќ со 3 гола во првиот дел ги оправда очекувањето од него.

Повеќе...

Онеста, Ривера и Штафан Олсон единствени селектори со светска титула

onesta

Предводникот на Франција Клод Онеста кој со Франција беше двоен светски првак, 2009 и 2011, легендарниот швеѓанец Штафан Олсон кој беше првак на светот во 1990 и 1999 година и селекторот на Катар, шпанецот Валеро Ривера кој пред две години со својата Шпанија го освои златото, се единствените селектори кои имаат светска титула на ова работно место во Доха.

Повеќе...

Се е спремно за спектакуларното едночасовно отворање во Доха

SDC10489

Големата „Лусаил спорт арена„ во Доха е подготвена за најспектакуларниот церемонијал на свечено отворање на еден ракометен мундијал. 24 светски самит на машкиот ракомет ќе биде отворен со едночасовно шоу во режија на „Дејвид Еткинс Ентерпрајс„ Исто така на трибината со новинарите ќе биде истакнато огромно знаме со димензии 50 метри должина и 30 метри висина.

Повеќе...

По Лук Абало и Даниел Нарцис нема да настапи на мундијалот

narcis

Големата француска звезда и најдобриот ракометар во светот за 2012 година, Даниел Нарцис ќе го пропушти светското првенство во Катар заради повреда. Само неколку дена откако Лук Абало не беше сврстен меѓу патниците за Доха, нов голем „удар„ за селекторот Клод Онеста.

Повеќе...

Лазаров: „Очекуваме агресивен Тунис, но ќе одговориме со интелегенција„

lazarov na klupa

Во голема форма капитенот Кирил Лазаров го очекува мечот со Тунис и се надева дека како и во Шпанија 2013 година кога го совладавме Чиле на стартот, пак со триумф ќе почнеме едно светско првенство:

Повеќе...

ФОТО: Фалангата се групира и се зголемува низ Доха

falanga 11

Многу тунижани живеат во Катар и утре за мечот со нашата репрезентација се очекува голема подршка за селекцијата вицешампион на својот континент. Но полека се зголемува и бројот на македонски навивачи, кои деновите или пристигнаа или во секој момент треба да пристигнат во Доха.

Повеќе...

ФОТО: Претседателот Иванов ги охрабри ракометарите пред утрешното деби

GRUPNA-SO-IVANOV-615x4001

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов се наоѓа во Доха, каде денес по пладневниот тренинг ги посети нашите ракометари во нивниот хотел и ги охрабри пред утрешното деби на мундијалот:

„Знаете дека нацијата верува во вас и знаете што очекува од вас. Сите со нетрпение го чекаме утрешниот меч со Тунис и се надеваме на што е можно подолг останок во Катар„ им порача Иванов на ракометарите.

Повеќе...

Рутенка: „Не би играл против цимерот во осминафиналето„

2014-04-10 FC BARCELONA - BM ARAGON 071.v1397251674

Во својот клуб се пријатели и цимери, а во националните репрезентации не се соочиле еден против друг, но можно е во осминафиналето на мундијалот во Катар, Македонија и Белорусија да се сретнат. Сергеј Рутенка и Кирил Лазаров се европски рекордени по бројот на освоени трофеи во кариерата и двајцата се „суво злато„ за своите репрезентации. Рутенка не ја посакува Македонија во Доха и во разговорот за ЕКИПА потенцираше дека таа тема често е на дневен ред меѓу цимерите:

Повеќе...

ФОТО: Македонија едвај чека да излезе на мегдан на тунижаните

treninng1

Македонија никогаш не го победила националниот тим на Тунис на официјален меч и утре ќе бара „трета среќа„ Момците на Обрван денес го одработија редовниот тренинг во големата „Духаил спортс центар арена„ и на истиот можеше да се забележи интензитет, желба и мотиви. Ментално не треба да не заплаши силата и на моменти грубата игра на момците на Хасанефендиќ. Оваа генерација е подготвена да го положи тестот, кој може да ни го означи турнирот. Барем за реванш од поразот во Вараждин на 17 јануари 2009 година.

Повеќе...