skolo logo fb

logo-kmg

hummel Logo 160

LIVESCORE.in
OFF

Лазаров го „воскресна„ Атлетико Мадрид

 

556781 222237567894685 388128355 n

Пивоварна Лашко Цеље - Атлетико Мадрид 22:28 (15:13)

По поразот од Кил на стартот од Лигата на шампионите, на Атлетико Мадрид му требаше победа на гостувањето во Словенија за враќање на самодовербата и моралот. Македонскиот ас Кирил Лазаров ја понесе екипата од Шпанија и како и на претходните мечеви, во вториот дел го реши прашањето на победникот

Повеќе...

Со победа над Октавио, заборавен поразот од Кил

kire 02 10 2012

Атлетико Мадрид - Академија Октавио 28:25 (14:17)

Во првиот натпревар од петтото коло на ASOBAL лигата, Атлетико Мадрид како и што не навикна на претходните домашни мечеви, со одлично второ полувреме го совлада наредниот куп ривал, Академија Октавио. Во мирно отворање, мадриѓаните форсираа одбрана 6-0, но гостите рамноправно го одиграа целото прво полувреме. Фраде беше најопасен и со серија на голови во почетната фаза го одржуваше гостинот во егал натпревар.

Повеќе...

Кил го возврати ударот

kire 01 10

Атлетико Мадрид - Кил 27:32 (15:17)

За неполн месец германски Кил му се реваншираше на Атлетико Мадрид за поразот во Доха во финалето на клубскиот мундијал. Европскиот првак авторитетно го започна гостувањето во Шпанија и брзо на стартот се одлепи. Лазаров изворедно го почна надигрувањето со два гола, како одговор на головите на чехот Јиха. Омејер како и секогаш во големите натпревари, изворедно бранеше на стартот, а Нарцис и Јиха донесоа 3:7 уште во 8 минута.

Повеќе...

Лазаров и уште 64 екс-Ју претставници

kire jump

5 клуба и 65 интернационалци низ останатите клубови го претставуват овој дел од Европа. Специјализираниот портал „Балкан-Хендбол„ ја објави комплетната листа на пријавени ракометари од просторите на бивша Југославија.Дека се уште се игра многу квалитетен ракомет на овој дел од континетот, покажува и долгата листа на изворедни инвидуалци. Скоро сигурно некој или некои од овие звезди ќе биде европски првак наредното лето во мај.

Повеќе...

Шампионот уште посилен од лани

kire 28 09 2012

Веќе се одиграа првите натпревари од групната фаза на новата Лига на шампиони. Се почувствува магијата на најквалитетното натпреварување на континентот. Веќе почнаа прогнозите, фаворитите, комбинациите. Скоро во сите се наоѓаа и имињата на Кил и Атлетико Мадрид.

Повеќе...

Освојте дрес од Лазаров со само еден едноставен одговор

kire lazarov508
 
Ново наградно прашање на официјалната веб страна на Кирил Лазаров?

Погодете го точниот одговор и добијте дрес од Лазаров од еден од неговите поранешни клубови?

Повеќе...

Агресивно и нервозно, но Атлетико сепак слави

7921195996 066f2637e4 z

Палма дел Рио - Атлетико Мадрид 28:32 (13:17)

Второто гостување во шампионатот, дури до Кордоба во „Павиљон Ел Пандеро„ за ракометарите на Атлетико Мадрид беше „генералка„ за репризата од финалето на шампионите со Кил в недела во „Висталегре„ во Мадрид. И без повредените Омбрадос и Маркусен, гостите ја оправдаа фаворитската улога, иако впечаток е дека и од овој натпревар најважниот впечаток, кој треба да се извлече се бодовите. Мечот во првите 10-12 минути беше така изедначен што ниту една од екипите не отиде на повеќе од еден гол предност.

Повеќе...

Академија Октавио прв ривал во Купот на Кралот

zdrepka asobal cup

Ракометарите на Атлетико Мадрид на Кирил Лазаров денес го дознаа својот противник во првата рунда од националниот Куп. На почетокот од декември на гости кај Академија Октавио, мадриѓаните ќе тргнат во одбрана на титулата. Поднослива ждрепка на патот до фајнал-фоур турнирот кој за прв пат оваа сезона ќе го даде победникот во Купот на шпанскиот Крал.

Повеќе...

КОЛУМНА: Кирил Лазаров: „Се појави надеж....„

1

Минатиот месец направивме кратко резиме и време е да работиме со многу енергија и ентузијазам во новата сезона за Мак-ракометот. По многубројните критики за работата со младите категории во минатите години и срамните резултати кои ги постигнувавме, еве конечно барем малку надеж за македонските навивачи, кога станува збор за нашата иднина.

Повеќе...

Кире џабе зборува, РФМ не го слуша!

kirelazarov5 33402

Спортскиот портал „ЕКИПА„ објави текст во кој дознава за нов преседан во македонскиот ракомет, директно поврзан со опомените на нашиот најдобар ракометар во врска со нашата ракометна иднина. Кире Лазаров веќе неколку години наназад предупредува дека успеси не треба да се бараат само од сениорската репрезентација, туку дека мора да се обрне внимание и на младинските селекции, од каде што мора да се црпат талентите во овој спорт.

Повеќе...