evroins

logo-kmg

hummel Logo 160 

signiori

LIVESCORE.in
OFF

640x1001

ASOBAL лига 2012/13 Есенски дел

zdrepka asobal

Компјутерот ги исфрли паровите за најсилната ракометна лига во Шпанија. Вака изгледа првата половина која ќе трае се до 15 декември, кога ќе настапи пауза од 48 дена заради Светското првенство во Шпанија.

Повеќе...

Оваа сезона е вистинската за трофеј во ASOBAL лигата

kire asobal
 
Вториот најдобар стрелец во претходната сезона на ASOBAL лигата, Кирил Лазаров има уште неколку слободни дена пред да се врати во Мадрид и со неговиот Атлетико да ги започне подготовките за новото 23 издание на шпанското првенство.

Повеќе...

ВИДЕО: Познат календарот за новата ASOBAL лига

asobal kalendar

Денес во седиштето на федерацијата во Мадрид „се роди„ новата сезона на шпанското ракометно првенство. 23 издание на ASOBAL лигата официјално почнува на 8 септември 2012 и ќе трае до 25 мај 2013 година. Ќе се натпреваруваат 16 екипи , а пак главните фаворити за титулата се Атлетико Мадрид и бранителот на тронот Барселона.

Повеќе...

Добро со русите, лошо со скандинавците

kiril-lazarov-mkd-480 copy

Традицијата вели дека со половина од ривалите од Б групата во Севиља имаме негативен биланс. Скандинавскиот ракомет не „ни лежи„ иако има исклучоци кои говорат дека сме знаеле да го разбиеме комплексот. Со Данска билансот е два порази од исто толку официјални мечеви.

Повеќе...

Сан Антонио се откажа од ASOBAL лигата

san antonio

Сан Антонио се откажа од своето место во ASOBAL Лигата, поради тешкотиите во пронаоѓање на спонзор, кој ќе им овозможи да се натпреварува во наредната сезона. Сан Антонио беше ASOBAL шампион во сезоните 2001-2002 и 2004-2005, европски првак во 2001 година по историското финале против Барселона.

Повеќе...

ВИДЕО: Севиља - наредна дестинација на „фалангата„

sevilla grad

По Ниш, Белград, Гетеборг и Виена наредна дестинација на македонската „фаланга„ е шпанскиот град Севиља. Најмалку 6-7 дена нашите навивачи во овој град ќе ја бодрат ракометната репрезентација. Севиља е културен, финансиски и уметнички центар на јужна Шпанија и главен град на покраината Андалузија и провинцијата Севиља.

Повеќе...

Лазаров: „Силна група, но од нас се зависи„

izjava kite

Веднаш по мадридкста ждрепка почнаа реакциите на нашата ракометна јавност околу противниците и нашите можности против нив во Шпанија. Капитенот на репрезентацијата Кирил Лазаров веднаш по дознавањето на ривалите ни рече:

Повеќе...

Македонија во група со Данска, Исланд и Русија

handball 2013 copy

Македонија ги дозна своите противници за Светското првемство во Шпанија од 11 до 27 јануари 2013 година. Националниот тим на Звонко Шундовски воден од капитенот Кирил Лазаров имаше солидна ждрепка за своето трето учество на светските првенства.

Повеќе...

Писмо од Агенцијата за млади и спорт до РФМ

g agencija-za-mladi-i-sport-e1342558234559

Писмото на АМС, потпишано од директорот Лазар Поповски, а зад кое стојат Мартин Клинчаров, Данило Брестовац и Ристо Магдинчев, инаку членови на Комисијата за ракомет при АМС, ви го пренесуваме интегрално, во целост.

Повеќе...

ВИДЕО: Шундовски посакува подобар резултат од Хрватска 2009

medal 10

Египет 1999 и Хрватска 2009 се двата настапи на нашата ракометна репрезентација на Светските првенства. Ако во Шведска 2011 не успеавме да се квалификуваме, во Шпанија во јануари 2013 година, Лазаров и другарите ќе бидат учесници и не само учесници.

Повеќе...