evroins

logo-kmg

hummel Logo 160 

signiori

LIVESCORE.in
OFF

Лазаров во уште еден идеален тим!

handball woche

Признанијата за македонскиот ракометен „бисер„ не престануваат. Само два дена откако беше поздравен заедно со целата екипа на Атлетико Мадрид на стадионот „Висенте Калдерон„ сега е во потесниот избор за место во идеалниот тим на Лигата на шампионите, според престижниот „Handballwoche„. Во натпреварувањето во кое нашиот ас игра повеќе од една деценија и во два наврати беше најдобар стрелец, сега на две недели во групната фаза во сезоната 2012/13, се најде во избраното друштво.

Повеќе...

Пресврт победа на Атлетико, Лазаров стандардно добар

kire 15 09 2012222

Гвадалахара - Атлетико Мадрид 27:33 (18:16)

Првото гостување за Лазаров и другарите беше во близина на Мадрид, кај амбициозниот тим на Гвадалахара со тренерот Матео Гаралда, србинот Ненадиќ, голманот Гомез и Радуловиќ. Гостите допатуваа без оперираниот Маркусен, ровитиот Јуркиевич, Гарсија Парондо и без капитенот Омбрадос.

Повеќе...

Познат идеалниот тим на соиграчи на Кирил Лазаров

kire

Како помош за наградната игра на официјалната веб страна на Кирил Лазаров, минатиот месец нашиот ракометар понуди неколку алтернативи на секое место, за да им биде полесно на неговите „фанови„ да ги одберат најдобрите соиграчи.

Повеќе...

Првите пет меча на Македонија на мундијалот чинат 4.500 денари

kire 15 09 2012
 
Вкупно 75 евра или 4.500 денари ќе им бидат потребни на припадниците на македонската фаланга за да ги бодрат Кирил Лазаров и останатите ракометари на сите пет меча од првата фаза на Светското првенство кое ќе се одржи од 11 до 27 јануари 2013 година во Шпанија.

Повеќе...

В недела Лазаров и екипата на „Висенте Калдерон„

kire 14 09 2012

В недела од 21:30 часот на стадионот „Висенте Калдерон„ во Мадрид во рамките од 4 - коло од шпанската фудбалска Ла Лига, ќе се игра градското дерби меѓу Атлетико Мадрид и Рајо Валекано. Пред почетокот на средбата ракометната секција на клубот со нашиот Кирил Лазаров ќе продефилира на тревникот со пехарот од IHF Супер глоб 2013 или клубската светска титула освоена во Доха пред две недели.

Повеќе...

На 25 септември ждребка за новиот Шпански Куп

pehar copa del rey

Ждрепката за вториот круг на Купот на Кралот 2012/2013 ќе се одржи во вторник на 25 септември 2012 во 14:30 часот во седиштето на ASOBAL во Сант Џоан Деспи (Барселона).

Повеќе...

Објавена сатницата за Светското првенство

kire 13 09 2012

Два натпревари во првиот термин, два во вториот и само еден натпревар во вечерниот термин е одлуката за сатницата на Светското првенство на македонската репрезентација. Организаторот заедно со шпанската национална телевизија, која ги има ТВ правата за првенството веќе ги дефинира поголемиот дел од термините за турнирот.

Повеќе...

Атлетико рутински, Лазаров со 5 гола

kire 120902012

Атлетико Мадрид - Натурхаус Ла Роха 31:23 (15:8)

Прв меч и прва победа на ракометарите на Атлетико Мадрид во обидот по две сезони да ја вратат титулата, која е во сопственост на Барселона. Слаба посета во огромниот „Висталегре„ го дочека дебито на Атлетико Мадрид во новата сезона на ASOBAL лигата. Незгодната екипа од Логроњес со многу искусни ракометари во својот ростер, дојде да го „испоти„ големиот фаворит среде Мадрид.

Повеќе...

Маркусен утре ќе биде опериран

markusen

Данскиот интернационалец во Атлетико Мадрид, Николај Маркусен ќе мора на операција, како би ги решил проблемите со коленото, кои го мачат по враќањето од Олимпијадата. "Во моментов немам болка, но најдобро е да се реши проблемот сега и да не чекам повеќе да дојде критичен момент", вели Маркусен. На Маркусен утре треба да му биде отстранета "масна циста", која е откриена во задниот дел на левото колено.

Повеќе...

Шундовски и Ангеловски ги минаа квалификациите

zvonko sundovski konstanca

Констанца - Татран Прешов 26:21 (16:10)

Првакот на Романија, Констанца на македонскиот селектор Ѕвонко Шундовски и репрезентативецот Бранко Ангеловски обезбедија групна фаза на Лигата на шампионите и ќе се соочат со Атлетико Мадрид на Кирил Лазаров.

Повеќе...