hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Нодесбо: „Лазаров може да даде 10 гола од 11 шута„

nodesbo

Соиграчот на Кирил Лазаров од Барселона, Јаспер Нодесбо исклучително го цени Кирил Лазаров и стравува од него за вечерашниот натпревар. За данските медиуми во пресрет на мечот тој изјави: „Одлично ги познавам квалитетите на Лазаров.

Повеќе...

Д. Начевски: „Судиите се спремни за турнирот„

dragan nachevski 1

Покрај националната репрезентација на Македонија и судискиот пар Николов - Ѓ. Начевски, нашата земја на овој голем ракометен собир ја репрезентира и Драган Начевски кој што е главен делегат на судиите во ЕХФ. Тој за официјалната веб страна на шампионатот потврди дека судиите се спремни за испитот:

Повеќе...

ВИДЕО: Ристовски: „Да го лимитираме Хансен на малку голови„

borko ristovski makedonija

Со компјутерот в рака и внимателна анализа на противничките ракометари го затекнавме Борко Ристовски на неколку часа пред мечот со домаќинот. Со оглед на тоа што офанзивниот арсенал на Данска и без Николај Маркусен е фантастичен, Борко знае дека на овој меч опасноста е од сите страни, најмногу од Хансен:

Повеќе...

ВИДЕО: Лазаров: „Голготата не може да поништи добри подготовки„

SDC17339

Не неколку часа пред мечот со Данска во пресрет на репрезентативниот ручек во хотел „Скандик„ во Хернинг, капитенот на македонската репрезентација беше дециден околу дебито на европското првенство:

Повеќе...

Германски судии за дебито со Данска

rakomet germanski sudii

ЕХФ делегираше германски судии за дебитанскиот натпревар од европското првенство. Ларс Геипел и Маркус Хелбиг се делителите на правдата за мечот Данска - Македонија. Делегат на ЕХФ е португалецот Руи Коелхо, а ЕХФ контролор полјакот Марек Зајна.

Повеќе...

Со Данска секогаш добро играме, но секогаш губиме

j4pf2LwZbWn l-2l4h9MrHJHM qVzwD8bI9zkEmWCMs

Традицијата на меѓусебни средби со данската репрезентација не ни се насмевнува, иако во трајно сеќавање ни остануваат нашите добри партии со оваа репрезентација. Три пати во последните четири години игравме со црвено-белите, но секогаш нашиот противник излегувал како победник. Два од тие дуели се играа на балканско тло, па можеби овој пат поинаку ќе биде во Скандинавија.

Повеќе...

Лазаров за Сител: „Голготата нема да ни служи како алиби„

20140111 232236

По голготата од цел еден ден во исчекување на аеродром и пат до Софија, не беше најлесно да се мисли само на ракомет. Но „свртен е нов лист„ и капитенот Лазаров ја опиша најновата неочекувана авантура на националниот тим:

Повеќе...

Познати 16 наши ракометари за првата фаза

makedonija-ole-615x400

Селекторот на македонската репрезентација Ивица Обрван се реши со кои 16 ракометари ќе игра во првиот натпревар против Данска.

Повеќе...

ФОТО: На македонските репрезентативци судена им е голгота

20140111 232011

По 17,18 часа исчекување, напнатост и постојани одлагања, македонската машка ракометна репрезентација, како и целосната експедиција некаде околу полноќ пристигна на Билунд аеродромот во Данска со чартер лет од Софија. Авионот кој требаше да полета во 9 часот изутрина од Скопје, дури во 20:50 од софискиот аеродром без проблеми и со одлична видливост полета за Скандинавија.

Повеќе...

Лауге и Егер не играат против Македонија

lauge i eger

Домаќинот Данска на мечот од првото коло со Македонија ќе биде без Андерс Егер кој ја загуби трката со времето за настап на стартот од континенталниот ракометен собир.

Повеќе...