hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија го очекува својот 100.000 гледач

falanga 23

Дневниот весник „Нова Македонија„ исфрли статистика за гледаноста на мечевите на Македонија на европските првенства, и на ова, но и на претходните. Три пати Македонија играла пред повеќе од 10.000 луѓе, а најмпосетени биле мечевите со Данска. Најгледан е мечот со актуелниот европски првак во Белград пред две години - 17.000 гледачи.

Повеќе...

ФОТО: Најубавата ракометна фан-зона до сега

fun6

Организацијата на настанот до овој момент е без ни најмала забелешка, посебно во Хернинг каде ракомет ќе се игра во текот на сите 14 натпреварувачки дена, заклучно со полуфиналните и финалните средби.

Повеќе...

ФОТО: Арените во Данска се целосно озвучени

tonci

Ако забележавте крај малите екрани или во живо во четирите арени каде што се играат средбите од европското првенство, необични помагала и луѓе кои ги управуваат тогаш сигурно се запрашувате за што служат.

Повеќе...

Миркуловски: „Ремито треба да го сметаме како победа„

994407 471709896266519 91359520 n

Не му беше лесно да игра со болки и веројатно по повредата на Стојчески со поголема минутажа, но Филип Миркуловски машки издржа и погоди два пати во моментите кога требаше некој да му помогне на Лазаров и на нашиот напад. По мечот плејмејкерот на Металург беше среќен и ремито го окарактеризира како победа

Повеќе...

Шпанија со втора победа, веќе е меѓу 12 најдобри

victor tomas

Светскиот првак Шпанија веќе може да си ги планира своите активности во втората фаза. Со победата над Норвешка од 27:25, светскиот првак ја забележа и втората победа во Б групата во Алборг, која се вкрстува со нашата А група. Избраниците на Маноло Каденас одиграа рутински, баш колку што треба за да стигне до вториот триумф, по оној со Унгарија.

Повеќе...

Данска ја верификува втората фаза

danska vt. pobeda

Данска е првата репрезентација која го обезбеди вториот круг од нашата А група во Хернинг. Предводена од Микел Хансен, ја оправда фаворитската улога на мечот против Австрија и ја совлада со 33:29. Австријците имаа сили да им парираат на актуелните европски шампиони само во првите петнаесетина минути, кога предноста на Данците се движеше меѓу два и три гола.

Повеќе...

Лазаров: „Голем бод, игравме интелегентно со моќна Чешка„

kire i obvran

Најдобриот играч и најдобриот стрелец на средбата Кирил Лазаров ремито го окарактеризира како победа и со ведрина гледа на последното трето коло, во кое ние играме со Австрија, а по нашиот меч знаејќи го исходот, чесите ќе играат со веќе пласираната Данска:

Повеќе...

Георгиевски: „Штета што го разбранивме Штокл„

trening pred HUN 2

Автор на два гола, крилниот репрезентативец Гоце Георгиевски беше среќен, но и уморен во своите коментари поврзани со ремито со Чешка. Видно беше дека жали за нереализираниот зицер кога се кршеше резултатот, но опциите за втората фаза се во наши раце:

Повеќе...

ФОТО: Репрезентативците ја „скенираат„ Австрија

nasite1

Со оглед на тоа што ги завршија сите активности кон седмата сила по мечот со Чешка, македонските репрезентативци од првиот ред го следеа надигрувањето на Данска и Австрија, со кое се затвора второто коло во групата во Хернинг.

Повеќе...

ФОТО: Загрижуваат повредите на Стојчески и Миркуловски

povredi 1

Последиците од безпоштедната физичка битка со чесите се повредата на препоните на Стојчески и повредата на коленото на Миркуловски. Ресенчанецот се жалеше на повреда на препоните и пред мечот, играше свесен за тоа и издржа само неколку минути.

Повеќе...