hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Исланд и Шпанија до победи без мака

balonmano

Б група

На стартот на групата во Алборг репрезентацијата на Исланд ја совлада Норвешка со 31:26 во првиот меч на шампионатот. „Рибарите„ водеа во текот на целиот меч и исходот можеше да се насети. Актуелниот светски првак Шпанија со убедлива победа од 34:27 го отвори настапот на ЕП во Данска и со тоа потврди дека е еден од најголемите фаворити за златниот медал.

Повеќе...

Миркуловски: „Ги преценивме данските звезди„

mirkulovski stoilov

Филип Миркуловски по завршувањето на мечот јасно кажа дека начинот на кој Македонија влезе во мечот, ја чинеше пораз. Дека противникот е квалитетен не ни треба да се коментира, но се чини ние го „положивме оружјето„ без многу борба:

Повеќе...

Ристовски: „Овој меч беше само загревање за Чешка и Австрија„

WqrhnhiGsouoZR-xAww82EDZ1xjUaVtiKXlwWF6e8mQ

На официјалната прес-конференција најпозитивниот македонски репрезентативец Борко Ристовски имаше свој став за мечот и 60 минути со европскиот првак:

Повеќе...

Данска силно почна и заврши за заслужена победа

MKD - DEN Borko 560

Европско првентво - А група (1 коло)

Данска - Македонија 29:21 (12:8)

На мечот Данска - Македонија му претходеше мал церемонијал на свечено отворање на осмото европско првенство во новиот милениум. Преку 14.000 гледачи, голем дел од нив данци, го направија спектаклот величенствен. Домаќинот започна мотивирано, два пати се одбрани, а Могенсен со помош на блокот и Линдберг, по 3 минути донесоа 2:0 за Данска.

Повеќе...

ФОТО: Кристијансен ја симпатизира Македонија

den

„Вечниот„ Ларс Кристијансен е еден од најдобрите ракометари на сите времиња и веќе неколку години е стручен консултант на данската национална телевизија. Неговото присуство меѓу гледачите и новинари, веднаш ги разбранува страстите. Сите сакаат да го поздрават, да се фотографираат,а ние го сликавме со македонскиот шал и тоа пред почетокот на мечот со Македонија.

Повеќе...

Австрија се „пошегува„ со Јиха и другарите

avsceska

Eвропско првенство (А група) - 1 коло

Австрија - Чешка 30:20 (14:9)

Ако за многумина е изненадување, по развојот на настаните победата на Австрија над Чешка е реален одраз на случувањата на паркетот во Хернинг. Дури и убедливите +10 кажуваат дека Австрија во оваа конкуренција не е тотален аутсајдер, како што кажуваа квотите на букмејкерите.

Повеќе...

ФОТО: „Фалангата„ спремна за мечот со фаворитот

3

„Фалангата„ повторно е подготвена да одговори на предизвикот. Првите триесетина македонски навивачи пристигнаа во одлично организираната фан-зона околу 17 часот, каде почнаа да ги одмеруваат силите со побројните дански фанови.

Повеќе...

ФОТО: Вилбек го „сними„ секој детал

vilbek

Воведниот меч од нашата А група во Хернинг будно го следеше селекторот на данската репрезентација Улрик Вилбек. Веројатно одамна го подготвил мечот со Македонија, па данскиот селектор мирно на последниот ред од свечената ложа, сам го следеше мечот на Австрија и Чешка.

Повеќе...

„Ракометната убавица„ во Хернинг подготвена за старт

sala-herning-500

Натпреварите од Групата А на ЕП во Данска, каде се наоѓа и Македонија, ќе се играат во салата во „Јиске Бан Боксен„ арената во Хернинг. Подготовките на салата за вечерашните мечеви се комплетираа.

Повеќе...

Букмејкерите не и даваат многу опции на Македонија

kladilnici

Македонија според светските обложувалници е тотален аутсајдер во дуелот со европскиот шампион, па така коефициентот за победа на Данска се движи од 1,03 до 1,05, додека за триумф на Македонија коефициентот изнесува од 15 до 20.

Повеќе...