hummel Logo 160

skolo logo fb

LIVESCORE.in
OFF

2WIN.MK-page-001

Нант победнички мина низ Данкерк, Лазаров автор на три гола

lazarov so dankerk

Данкерк - Нант 21:25 (13:9)

Македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров го поведе Нант до првата победа во новиот шампионат на Франција во ракомет. По неочекуваниот пораз од Сесон Рен во првото коло, полуфиналистот на Лигата на шампионите го совлада Данкерк со 21:25 и се врати во нормален победнички колосек, каков што беше цело лето.

Повеќе...

Три големи имиња ја почнаа последната сезона во францускиот шампионат

kire nant

Овој викенд започна францускиот ракометен шампионат, никогаш посилен и покомпетитивен. Трката за титулата на ПСЖ започна од првото коло, а ова првенство е специфично по уште една работа,

Повеќе...

Нант поразен по голема драма на гостувањето во Рен

lazarov so ren

Сесон Рен - Нант 29:27 (13:15)

Иако имаа перфектен подготвителен период и ги победија сите натпревари, ракометарите на Нант со пораз го отвори новото француско првенство. Веројатно во најквалитетното и највозбудливо натпреварување во земјата олимписки победник, можно ќе биде секој секого да победи, а демонстрација за тоа е поразот на Нант на теренот на Сесон Рен со 29:27 (13:15).

Повеќе...

Нант одбра два нови голмани од следната сезона

Screenshot 2021-09-06 at 16-39-29 HBC Nantes Facebook

На неколку дена до почетокот на новата сезона во францускиот ракометен шампионат, Нант ги официјализираше голманите за следната сезона. На оваа позиција четвртопласираната екипа во Европа ќе прави комплетна реконструкција, бидејќи на местата на актуелните голмани веќе се ангажирани нови.

Повеќе...

Нант игра во страшна форма, екипата на Лазаров го освои и турнирот во Лимож

tunir limoz

Продолжуваат импресивните победи и одличната форма на ракометарите на Нант во подготвителниот период. По освоените турнири ви Шпанија и Португалија, полуфиналистот на Лигата на шампионите од минатата сезона го подигна пехарот и на турнирот во Лимож. Пред почетокот на новиот шампионат на Франција, четири екипи спарингуваа меѓусебе во убав амбиент и делумно исполнето гледалиште.

Повеќе...

Нант ги совлада Порто и АЕК и го освои турнирот во Гаја

nant - porto

Ракометарите на Нант продолжуваат со одлични игри за време на подготвителниот период. По освојувањето на турнирот во Баскија, екипата на Кирил Лазаров го освои и претсезонскиот турнир во Гаја (Португалија). Во натпревари со квалитетни противници се „бруси" формата пред новиот француски шампионат и Лига Европа.

Повеќе...

Нант и Лазаров почнаа победнички, го освоија турнирот во Сан Себастијан

hbc nant

Не можеше подобро да започне сезоната за француски Нант. Имено, екипата на најдобриот македонски ракометар, Кирил Лазаров го освои првиот пехар во претсезоната. Нант е победник на турнирот кој се одржа во Сан Себастијан.

Повеќе...

Регионалниот актив на новинари Исток-Штип го награди Кирил Лазаров

кире лазаров признание 1

Најдобриот македонски спортист, Кирил Лазаров доби уште едно признание во долгата низа во текот на неговата професионална кариера.

Повеќе...

Лазаров: Во овој млад тим има „материјал“ и за сениорската репрезентација

M19-EHF-Ch-POL-MKD-15.08.2021-4729-768x512

Селекторот Кирил Лазаров имаше што да види во овие пет натпревари на Македонија на ЕХФ Шампионатот за ракометари до 19 години. Како селектор и на сениорската селекција, тој директно видеа каков „материјал" има нашата земја.

По поразот во финалето од Полска со 35:33 селекторот изјави:

Повеќе...

Кадетите го загубија финалето од полската селекција

M19-EHF-Ch-POL-MKD-15.08.2021-4765-768x512

ЕХФ Шампионатот на кадети - финале

Македонија - Полска 33:35 (17:17)

Македонската кадетска репрезентација го освои второто место на ЕХФ шампионатот кој се одржа во Скопје откако во финалето во СЦ „Борис Трајковски" загуби од Полска со 35:33.

Повеќе...