hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Маглата го пролонгира летот за Данска

lazarov i borko na aerodrom

Маглата над скопскиот аеродром „Александар Велики'' го пролонгира заминувањето на машката репрезентација на Македонија во Данска, каде од утре ќе започне 11 Европско првенство во ракомет. Експедицијата во секој момент очекува подобри временски услови за да полета.

Повеќе...

ВИДЕО: Стефановски: „Втора фаза би била успех, но одиме меч по меч„

stevce stefanovski

Капитенот на првата ракометна репрезентација на Македонија и бившиот селектор Стевче Стефановски во воведната емисија за европското првенство на ТЕРА ТВ, одреди што според него би биле реални очекувања на оваа наша репрезентација во Данска:

Повеќе...

ВИДЕО: Н. Мојсоски: „Оваа репрезентација ја краси другарство и заедништво„

naum mojsoski

Во пресрет на европското првенство, за прв пат на официјален начин, повредениот Наумче Мојсоски проговори за јавноста. И тој и неговиот клубски и репрезентативен другар, Филип Миркуловски веруваат дека оваа генерација на ракометари ќе го продолжи тоа што со години го прави на светската сцена - машки и храбро ја репрезентира татковината:

Повеќе...

ВИДЕО: Лазаров: „Македонија со кренати глави оди во Данска„

lazarov MKD - MNE 560

На денешната прес-конференција на РФМ, пораката за јавноста пред големиот настан ја пренесоа протагонистите. Македонија е подготвена за предизвикот наречен ЕП 2014. Нашите ракометари, во друштво на претседателот на РФМ, Живко Мукаетов и селекторот Ивица Обрван, едногласно порачаа дека ќе го дадат максимумот во обид да се стигне до што подобар пласман на европскиот шампионат што стартува в недела

Повеќе...

Кои се 10 звезди на престојното европско првенство?

kire lazarov so crna gora

Специјализираниот портал Handball-Planet го најави европското првенство со потенцијалните 10 најголеми звезди, кои треба да го одбележат овој голем собир. И покрај многубројните откази и повреди, сепак ова ќе биде првенство на големи асови. Меѓу десетте звезди, место има и за еден македонец:

Повеќе...

Лазаров и Црвенковска – спортисти на Македонија за 2013 година

kire 1

Сојузот на спортски федерации и Агенцијата за млади и спорт ги промовираше најдобрите за 2013 година. Лауреати за 2013 се капитените на машката и женската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров и Билјана Црвенковска

Повеќе...

Јоханесон ги објави 18 австриски надежи

09012014

Селекторот на ракометната репрезентација на Австрија, Патрекур Јоханесон по одигрувањето на последната контрола со Египет го соопшти и списокот од 18 ракометари на кои ќе смета на претстојното Европско првенство во Данска. Австрија е еден од ривалите на Македонија во групата во Хернинг.

Повеќе...

ВИДЕО: Лазаров: „Имаме драгоцено искуство за добар ЕУРО„

MKD - SRB Lazarpv

Македонската машка сениорска ракометна репрезентација ќе патува в сабота за настапот на Европското првенство, а еден ден подоцна ќе го игра првиот натпревар од групата А во Хернинг во 20:30 чaсот против домаќинот и актуелен бранител на титулата, Данска. Според капитенот Кирил Лазаров на почетокот е присутна позитивната трема и тоа е добро

Повеќе...

ФОТО: Груевски им посака среќа на ракометарите

gr 3

Денеска во СРЦ "Кале" во Скопје, премиерот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски ја посети македонската машка сениорска репрезентација на нејзиниот тренинг пред заминувањето на Европското првенство во Данска кое ќе стартува на 12 јануари.

Повеќе...

„Златната лига„ предигра за ЕУРО за домаќинот

danska - qatar

Европскиот првак Данска и покрај ремито со Катар во последниот натпревар од турнирот „Златна лига" го освои првото место откако претходно ги победи Норвешка и Франција. Вечерва во Ле Ман, каде се играа натпреварите од последното коло Данска и Катар одиграа нерешено 23:23 (14:12).

Повеќе...