hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Франција и Шведска со победи за место во ТОП 12

Handball1

Очекувани расплети во последните два натпревари од второто коло. Шведска во групата Д во Копенхаген, лесно славеше против Белорусија со 30:22, па заедно со Хрватска од оваа група веќе обезбедија место понатаму. Не помогнаа ниту 13 погодоци што ги постигна Сергеј Рутенка.

Повеќе...

Дуелот на Атман и Станиќ за русинот

atman 1

Русија и се реваншира на Србија за поразот во московското предградие во прептпоследниот меч од квалификациите за пласман на европското првенство (27:25). Во меч во кој главна звезда беше голманот Вадим Богданов со 17 интервенции, дури 4-5 ракометари од македонското првенство учествуваа во овој дуел. Павел Атман со 5 гола и 5 асистенции беше главна играчка „виолина„ на зборнаја.

Повеќе...

ВИДЕО: Шоуто на Лазаров против Чешка на дланка

kire 15012014

Мечот со Чешка е еден од најдобрите настапи на Кирил Лазаров во дресот на македонската репрезентација на големите приредби. Иако се сеќаваме на уште неколку историски партии, овој меч по оној со Данска во Белград е меч со најголем број на голови на нашиот капитен на европските првенства.

Повеќе...

Реми во групата скоро редовно носи квалификација

8QNzCHPMKWNEHi-mptNmLWNq2hjmNou6LZ-5j4y0Gvk

Ако треба да се верува на традицијата на суеверието, тогаш скоро секогаш кога сме одиграле нерешено во групната фаза на едно големо натпреварување сме ја минувале групната фаза. Да се надеваме дека таков предзнак е и нерешениот резултат (24:24) со Чешка вчера.

Повеќе...

ВИДЕО: Митков: „Австриските крила се многу опасни„

mitkov1

Еден од нашите ракометари кој добро ја познава репрезентацијата на Австрија е Влатко Митков. Не само заради тоа што настапува во нивната лига, туку и заради тоа што е клубски другар со тројца австриски репрезентативци: „Мислам дека многу напредувале и дека се посилни за разлика од нашите претходни две средби во баражот за светското првенство во Шпанија. Посебно треба да внимаваме на нивните крила кои брзо се трансформираат од одбрана во напад и можат да бидат многу незгодни„ рече штипјанецот на вчерашната средба со медиумите.

Повеќе...

ВИДЕО: Стојчески: „Утре ќе знам дали препоната е скината„

nikola stojchevski-610x400

На денешниот тренинг Филип Миркуловски нормално тренираше и неговиот настап против Австрија не е доведен под знак прашалник. Но за жал потврдени се стравувањата околу повредата на препоните на Никола Стојчески. Организаторот на нашата игра сигурно ќе одсуствува, а би било најдобра дијагноза ако не се потврди кинење на препоната:

Повеќе...

Француски судии за клучниот меч со Австрија

fr sudii

Европската куќа на ракометот ги делегираше судиите за петтиот ден на континенталниот собир. Француските судии Тјери Денц и Денис Рибе ќе ја делат правдата на мечот со Австрија.

Повеќе...

ФОТО: Данскиот печат за драмата и спектаклот на Лазаров

danski2

Со термините за голема драма и извонреден Лазаров, данските медиуми денес се осврнаа на вчерашниот меч на македонската репрезентација со Чешка. Иако не беше одделен голем простор за вториот меч во А групата, сепак покрај извештајот и фотографиите на Лазаров, се напоменува дека Македонија испуштила шанса за победа, но дека и во еден момент Чешка имала шанса за пресврт.

Повеќе...

ФОТО: „Фалангата„ во посета на Копенхаген

kop2

Нашите навивачи во Данска собираат енергија за клучниот меч од првата фаза кој ќе го играат утре од 18:15 часот против Австрија. Утринава голем дел од нив заминаа за Копенхаген на еднодневна посета и прошетка низ главниот град на Данска. Во организација на Сашо Петревски - данецот, кој повеќе од 30 години живее во Данска и е голем пријател и со нашиот репрезентативец Кирил Лазаров, тие имаа можност за разгледување на градот.

Повеќе...

Без Никола Стојчески против австријците

MKD - DEN Stojcevski 560

Уште синоќа можеше да се наговести дека Никола Стојчески ќе се бори со времето за да се опорави од повредата на препоните и да настапи против Австрија. Но на престојниот одлучувачки натпревар за пласман во следната рунда натпревари дефинитивно ќе настапиме без ресенчанецот.

Повеќе...