hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров фантастичен, Чешка извлече реми

MKD - CZE Lazarov 560

Европско првенство - А група (2 коло)

Mакедонија - Чешка 24:24 (10:11)

Можеби клучниот меч за пласман во втората фаза, нашите ракометари го почнаа одлично. Борко Ристовски го одбрани седмерецот на Филип Јиха, а капитенот Лазаров го отвори натпреварот со водечки гол. Потоа нашиот најдобар стрелец реализира два седмерци, кои ги изнуди Миркуловски за 3:1 во 6 минута.

Повеќе...

ВИДЕО: Македонците побројни и пооптимисти од чесите

f1

Во прекрасната фан-зона веднаш во „Јуске Банк Боксен„ аренета во Хернинг веќе неколку часа се собираат навивачи од четирите земји во А групата на европското првенство.

Повеќе...

Штохл: „Во Македонија се зависи од Лазаров„

MKD - CZE tim odbrana 560

Свои сметки за вечерашното соочување со Македонија имаат и чесите. И тие ги анализираат и најмалите детали околу натпреварот, ги бараат нашите маани и се обидуваат да ги затворат нашите добри страни. Искусниот голман Петр Штохл стравува од капитенот Кирил Лазаров.

Повеќе...

Од Ејс Јоноски до Ивица Обрајан

44445 472290589541783 131009034 n

На воведниот меч со Данска, официјалниот спикер имаше сериозни проблеми со изговорот на имињата и презимињата на нашите ракометари и членоци на стручниот штаб. Така Ацо Јоноски стана Ејс Јоноски, а селекторот Ивица Обрван за данците е Ивица Обрајан.

Повеќе...

ВИДЕО: Миркуловски: „Уште не сум 100%, но живеам за вакви мечеви„

mirkulovski

2013 година не ги штедеше нашите репрезентативци. Покрај изостаноците, но годината која ја испративме операции и подолги паузи имаа Дејан Манасков и Филип Миркуловски, а Гоце Георгиевски се здоби со скршеница. Токму Филип Миркуловски со задоволство се сеќава на последното соочување на Македонија и Чешка во Ниш пред две години, кога со пет постигнати гола од исто толку удари, беше еден од најзаслужните за нашата голема победа од шест разлика

Повеќе...

ВИДЕО: Јоноски: „Теретот ќе падне на централниот дел од одбраната„

aco i mirkulovski

На редовниот брифинг со новинарите на денот на одигрување на второт меч во А групата на европското првенство, столбот на одбраната Ацо Јоноски ги пренесе своите лични сензации од првите неколку дена на шампионатот:

Повеќе...

Од дебаклот во Мерано, до нишката радост

tradicija so ceska

Традицијата на мечевите со Чешка буди различни емоции кај македонските љубители на ракометот. Од дебаклот во Мерано, до трансот во Ниш, нашите дуели со овој противник секогаш биле исполнети со голови, неретко и со убедливи победи. Еве ги сите официјални дуели на Македонија и Чешка:

Повеќе...

Романски судии за мечот со Чешка

romanski sudii

Виталниот натпревар со Чешка за пласман во втората фаза на европското првенство, доверен му е на романски судиски пар. Имено Богдан Штарк и Ромео Штефан денес од 18:15 ќе го почнат мечот Македонија - Чешка, кој што е воведе во второто коло од А групата на европското првенство.

Повеќе...

Најгледано ЕУРО во историјата

svedska rakomet

Континенталниот собир од 12 до 26 јануари во Данска го пренесуваат 75 ТВ-станици и ќе биде гледано во 175 земји од светот, што според ЕХФ е нов рекорд на европските првенства, потврди Михаел Видерер, генералниот секретар на ЕХФ.

Повеќе...

Тренинг победи за Франција и Шведска

narcisse

Последните два натпревари од вториот натпреварувачки ден, донесоа повеќе од рутински победи на Франција и Шведска против Русија и Црна Гора. Во Архус Клод Онеста со подмладен состав провери дека има потенцијал и во младите сили. Само во првите 10 минути Атман, Игрополу, Хорбок и другарите парираа а потоа се разигра Карабатиќ, младиот дебитант Ниокас постигна 9 гола, Гребиј додаде уште 4. „Триколорите„ оставија силен впечаток на нивното деби во Данска.

Повеќе...