hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Маглата го пролонгира летот за Данска

lazarov i borko na aerodrom

Маглата над скопскиот аеродром „Александар Велики'' го пролонгира заминувањето на машката репрезентација на Македонија во Данска, каде од утре ќе започне 11 Европско првенство во ракомет. Експедицијата во секој момент очекува подобри временски услови за да полета.

11012042

Со чартер лет репрезентацијата треба да патува за Данска, каде се надева дека ќе остане што е можно подолго на своето трето учество на европските првенства. По 12 место во Италија во 1998 година и 5 место во Србија пред две години, Лазаров и другарите бркаат ново место во историјата. По пристугнувањето вечерва предвиден е тренинг во Хернинг, пред утрешното деби во вечерниот термин од 20:30 часот против домаќинот Данска.

110120141

Билети во продажба на сите мечеви на скандинавците нема, па сигурно арената во Хернинг ќе биде исполнета до последно место. Македонија по четврт пат игра со домаќинот на турнирот на големо натпреварување. Загуби од Италија 98, од Египет 99 и од Шведска на олимписките квалификации во 2012, а ја совлада Србија пред две години.

Share