hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Застрашувачко второ полувреме на европскиот првак

danska - norveska

Данска - Норвешка 34:22 (13:15)

Кога од -2 на полувреме, една репрезентација на крајот слави со +12, тоа мора да е вонсериско полувреме, вонсериска партија. Така европскиот првак Данска го почна турнирот во „Париз-Берси„ со победа над соседот Норвешка. Момците на Улрик Вилбек демонстрираа карактер и енормно долга клупа, која ја прегази норвешката репрезентација. Дури 13 дански ракометари се запишаа меѓу стрелците, што е најава за големиот меч со Франција во недела попладне.

Повеќе...

Србите лесно и убедливо против довчерашните нивни браќа

srbija - crna gora

Србија - Црна Гора 32:25 (18:13)

Во вториот меч на тромечот во Скопје на бившите југословенски републики, Србија ја совлада селекцијата на Црна Гора со +7 и ќе му биде доволно реми во утрешното соочување со Македонија за освојување на турнирот.

Повеќе...

Лекција за чесите од Полска во второто коло

filip jiha

Откако вчера ја совладаа Унгарија со убедлив настап, нашите втори противници во Хернинг, чесите, загубија од Полска, која се рехабилитираше по поразот од Белорусија. Младиот бран на полски ракометари делуваше убедливо и на моменти дојде и до 8,9 гола разлика. Чешкиот тим овој пат комплетно потфрли во одбраната, а и голманите имаа мал број на интервенции. Утре на последниот ден на турнирот во Унгарија, противник на Чешка е Рутенка и неговата Белорусија.

Повеќе...

Уморните австријци парираа само едно полувреме

avstrija - island

Неполни 24 часа по победата над Германија, австриската репрезентација немаше сили за повеќе од едно полувреме против репрезентацијата на Исланд. И без Валур Сигурдсон „рибарите„ го натрчаа противникот и стигнаа до убедлива победа, втора на турнирот. Австрија утре од 15:30 часот против Русија го игра последниот меч на турнирот на четири нации во Дортмунд.

Повеќе...

Австрија ја „сруши„ Германија во Дортмунд

austria - germany 1

Нашиот трет противник во А групата на Европското првенство, стариот познаник Австрија со победа го отвори турнирот на четирите нации во Дортмунд. Можеби за многумина изненадувачки, австријците ја совладаа Германија, која настапи во скоро па комплетен состав. Австријците водеа во текот на целиот натпревар, на моменти и со 5,6 гола. Во вториот натпревар од првото коло, Исланд ја совлада Русија со 35:34. Токму „рибарите„ се противници на Австрија в сабота во второто коло.

Повеќе...

Лазаров: „Задоволен сум што полека добиваме клупа„

kire lazarov so crna gora

Најефикасниот на мечот со Црна Гора, Кирил Лазаров не го криеше задоволството по убедливата победа на стартот од турнирот, против репрезентација учесник на европското првенство: „Задоволен сум од оствараниот триумф бидејќи ваквите победи носат самодоверба.

Повеќе...

Чешка авторитетно почна на Провидент Купот

provident kup

Вториот противник на македонската репрезентација во групната фаза во Хернинг на наредниот континентален собир, Чешка со победа го почна настапот на Провидент купот во Унгарија. Чесите водеа од првата до последната минута против одлична селекција, како Унгарија, која настапи без повредениот Наџи. Во вториот меч од првото коло на Провидент Купот, Белорусија ја совлада Полска со 29:28.

Повеќе...

Со „Пелистерка„ данското ЕУРО во целост

Со „Пелистерка„ данското ЕУРО во целост

Официјалната веб страна на Кирил Лазаров во соработката со спонзорот „Пелистерка„ чие заштитно лице е токму нашиот најдобар ракометар повторно подготвуваат подарок за сите наши читатели и гледачи. Од почетокот на јануари, овој веб простор ќе биде комплетно посветен на европското првенство во ракомет за мажи во Данска.

Повеќе...

Фрактура на раката за Филип Лазаров

kire i filip

На еден од последните тренинзи во Пореч пред тест мечот со Словенија во Копер, капитенот на Вардар и левиот бек на националната репрезентација Филип Лазаров незгодно падна и заработи мала фрактура на раката. По деталните прегледи ќе биде познато дали е потребна операција или не.

Повеќе...

ASOBAL Купот - 36 трофеј во кариерата

kire so trofej asobal cup

Со триумфот над Грањолерс во финалето на ASOBAL Купот во „Палау Блауграна„ македонскиот ракометен интернационалец Кирил Лазаров стигна до 36 трофеј во кариерата. Ова натпреварување претходно го освои со Атлетико Мадрид, а по IHF Супер глоб во Доха и ASOBAL Суперкупот, ова е трет трофеј, откако премина од Атлетико Мадрид во Барселона. Во календарската 2013 година со освоениот Куп на шпанскиот крал во дресот на Атлетико Мадрид, капитенот на нашата репрезентација, годината ја завршува со четири трофеи.

Повеќе...