hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија ја надигра Црна Гора во првиот контролен дуел во Маврово

jagurinovski-1024x666 1

Македонија - Црна Гора 38:33 (19:13)

Македонската ракометна репрезентација забележа победа на денешниот натпревар со Црна Гора. Избраниците на селекторот Кире Лазаров одиграа рутински натпревар и заслужено победија со 38:33 (19:13).

Најефикасен во победничкиот состав беше Дејан Манасков со десет голови, по пет постигнаа Гоце Георгиевски, Филип Талески и Игор Ѓоргиев.

Двете репрезентации утре ќе одиграат уште еден пријателски натпревар.

Овие натпревари, како и претстојните против Хрватска и Израел на почетокот на јануари се во рамките на подготовките за настапот на македонскиот национален тим на Светското првенство 2023 во Полска и Шведска.

 

 

ФОТО: Ракометна федерација на Македонија

Share