hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров пред Рутенка по четири одиграни средби

mkd-ceska-2

Двајца ракометари на Барселона се на врвот на листата на стрелците по четири одиграни мечеви на европското првенство во ракомет. Македонскиот голгетер Кирил Лазаров со 31 гол од 62 удари е на првото место на листата на стрелците, впрочем од почетокот на турнирот. Веднаш зад него и покрај тоа што загуби, како и Лазаров, во првото коло од четвртфиналната група е Сергеј Рутенка од Белорусија со 30 гола од 49 удари.

Повеќе...

Карабатиќ ја доближи Франција до полуфинале и медал

klod onesta

Франција - Хрватска 27:25 (18:17)

Долгогодишната ракометна класика меѓу Франција и Хрватска подобро ја отворија „коцкестите„ Посебно мотивиран беше Марко Копљар, кој беше силно критикуван во првата фаза на натпреварувањето, а за 30 минути постигна 7 гола и за него момците на Онеста немаа решение.

Повеќе...

ВИДЕО: Пецаковски: „Мора многу да трчаме против исланѓаните„

pecak

Исланд е главната точка на дневниот ред веќе втор ден во нашиот табор. Нема дилеми дека ќе биде проучен и најмалиот детал од оваа репрзентација, но прашање е колку и како момците на Обрван тоа ќе може да го спроведат на теренот. Дејан Пецаковски е опасност од втор план за Густафсон и одбраната, а неговата самодоверба расте по последниот негов инвидуален настап против Унгарија

Повеќе...

Лазаров го пропушти вечерниот тренинг пред Исланд

kire 190101444

Откако вчера алармот беше вклучен заради повредата на Велко Марковски и проблемите со зглобот на Гоце Ојлески, двата денес редовно тренираа, но последниот тренинг пред мечот со Исланд, утре во 16 часот го пропушти капитенот Кирил Лазаров. Имено нашиот најдобар ракометар и стрелец се пожали на болка на десната препона, на одразната нога и превентивно вечерва не тренираше.

Повеќе...

Исланѓаните ја изнафалија нашата репрезентација

mkd-hun-4

Во мир и задоволство поради победата над Австрија и начинот на кој се стигна до неа, исланѓаните одработија тренинг во вечерниот термин во помалата арената во Хернинг и ги наполнија со комплименти нашите ракометари. Дипломатските одговори се поклопуваа, а малкумина говореа нешто поконкретно за утрешната средба и карактеристиките на нивниот нареден противник. Достапни исланѓаните разговараа со сите нашите новинари, а Густафсон и Гунарсон го поделија своите мислења со македонските читатели на ЕКИПА:

Повеќе...

Шведска мораше по потешкиот пат

svedska - rusija

Русија - Шведска 27:29 (13:20)

Во еден од најлошите дефанзивни натпревари на ракометарите на Русија, швеѓаните максимално ја искористија нивната млада и бавна игра и со постојани менувања на местата до врв ја наполнија мрежата на „зборнаја„ Заменикот на Ким Андерсон, Јохан Јакобсон одигра одлично прво полувреме и постигна 6 гола. После 9:6 во 14 минута, момците на Штафан Олсон и Ола Линдгрен „нагазија„ и со црвста одбрана командувана од Тобијас Карлсон, постигнуваа лесни голови.

Повеќе...

Снори Гудјонсен: „Одбраните ќе бидат клучни против Македонија„

Snorri Gudjonsson

Претпладнево пред исланѓаните да го „скенираат„ нашиот тим преку видео материјал, разговаравме со Снори Гудјонсен за разликата меѓу оваа Македонија и онаа со која се соочуваа на последните големи натпреварувања, конкретно во Севиља минатата година, кога скандинавците беа поуспешни со водство од првата до последната минута. Универзалниот ракометар верува дека како и скоро секогаш, одбраните ќе бидат клучни за конечниот исход на оваа средба:

Повеќе...

Јуркиевич ја „извади Полска од мртвите„

jurkievic 3

Полска - Белорусија 31:30 (14:13)

Првиот меч во денешната програма во Архус, беше соочувањето на Полска и Белорусија. Домаќинот на наредното европско првенство, подобро го отвори мечот, но Сергеј Рутенка возврати и при 4:4, Биглер побара тајм-аут. Централната фаза на првиот дел им припадна на белорусите, во чиј што табор одбраната подобро функционираше и Бабичев и Камишик донесоа 6:8 во 18 минута.

Повеќе...

Велко Марковски има хематом, Ојлевски ќе биде спремен

povredeni

По натпреварот со Унгарија листата на повредени играчи кај Македонија е зголемена. Велко Маркоски по лекарската препорака остана надвор од игра во вториот дел откако на грбот му се појавил хематон, а селекторот Ивица Обрван на прес конференцијата истакна дека сеуште не знае за што станува збор. Гоце Ојлески во еден момент побара замена откако лошо згазна и го свитка глуждот на левата нога.

Повеќе...

ФОТО: Не му е на секого забавно во Хернинг

pianica

Изгледа неверојатно, но и тоа се случува, се гледа, се доживува. Начинот на кој данците го интерпретираат овој спорт остава без здив. Изгледот на „Јуске Банк Боксен арената„ кога игра домашната репрезентација е фантастичен. Црвената боја и навивањето на домашната публика е навистина фантастично.

Повеќе...