hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО: Ким Андерсон кога не може да игра, може да коментира

niko i kim

Дури до април леворакиот Ким Андерсон нема да настапи на ракометните терени, заради повреда која му претходеше на европското првенство. Но затоа каризматичниот шведски ракометар по примерот на дел од своите колеги, на ова првенство е во улогата на стручен коментатор за шведската телевизија и по Копенхаген, од вчера се пресели во Хернинг и Архус, каде ќе ги коментира мечевите од двете завршни групи.

Тој го следи чекорот на неговиот клубски другар од Колдинг Копенхаген, Јоаким Болдсен, а во оваа проблематика од поодамна е Грегори Анкетил. Шпанскиот стручен коментатор остана во мадриското студио, а тоа е бившиот соиграч на Лазаров и негов голем пријател, Хозе Хавиер Омбрадос. Случајно коментаторското место на Ким Андерсон беше до македонското на Марјан Ников од ТВ Сител, а швеѓанецот беше најфотографиран и често замолен за автограми од многубројното гледалиште.

Share