hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Ландин им се реваншираше на шпанците

landin 1

Очигледно оној пораз во финалето на светското првенство во Шпанија минатата година, оставил траги врз данците. Толку ги мотивираше за еден вид на реванш, што вечерва се надминаа себе си и во целост го надиграа тимот на Маноло Каденас. Во првиот дел се играше многу израмнето, со Хансен и Егерт како предводници на секое минимално одлепување на домашната репрезентација. 9:7, па 14:12 и на полувреме 16:14 за репрезентацијата на Вилбек.

И ако таа предност беше минимална, на почетокот на вториот дел се разбрани Никлас Ландин, ја маѓепса својата мрежа, собра 18 интервенции и им ја олесни работата на колегите. Каспер Сондергард со неколку бомби, предноста ја покачи на +5, а голот на Хансен донесе 25:20 во 48 минута. Шпанците не беа најбрзи во комбинаториката во нападот и нивните крила најдобро ја напаѓаа зоната на данците. Без ни малку притисок од светскиот првак, Данска го приведе мечот кон крај за финални 31:28 и голем чекор кон првото место во групата и домаќинот е на само еден бод пред последните две средби, пред пласман во полуфиналето. Во победничката репрезентација најефикасни беа Хансен со 6 и Сондергард и Кнудсен со 4 гола. Сепак овациите на Ландин беа погласни дури и од мечот со Македонија. Кај Шпанија голманите собраа само 7 одбрани, а во нападот 5 гола постигна Антонио Гарсија, по 4 додадоа Томас, Раул Ентрериос и Рокас. И покрај поразот светскиот првак има се чини отворен пат кон второто место во групата и пласман во полуфиналето.

Share