hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров и Кузмановски најдобри македонски стрелци во квалификациите

159656439 3465984650172347 4254299825235537554 n

По завршувањето на квалификациите за пласман на Европското првенство, извесна е финалната листа на стрелци по шесте квалификациони кола.

Македонскиот капитен Кирил Лазаров е на осмото место со 32 гола, додека Филип Кузмановски ја дели деветтата позиција со Шилер од Германија со по 31 погодок. Енди Шмид од Швајцарија со 55 гола е најдобар стрелец, втор е холандскиот репрезентативец Каи Смитс со 48, додека 40 постигна Финецот Макс Гранлунд.

Македонија со пет победи и еден пораз, обезбеди ново учество на континентален собир, шести по ред, а вкупни седмо во историјата.