hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

„Судиите од Брегот на слоновата коска делегирани за дуелот Македонија - Данска„

sudii za 18

Судиската двојка од Брегот на слоновата коска Јалатима Кулибали и Диабате Мамуду се делегирани од страна на ИХФ да го судат вечерашниот дуел од 5.коло меѓу Македонија и Данска.

Повеќе...

Рутенка, па Лазаров во сите категории

kiremkd

Статистиката по четири одиграни натпревари на сите 24 репрезентации на првенството говори дека Сергеј Рутенка и Кирил Лазаров имаат најдобар инвидуален биланс од сите пријавени ракометари. Двајцата се убедливо први и меѓу стрелците и во групата на поени (голови + асистенции)

Повеќе...

Полска во драма јаоби Србија

nagy1

Убедливиот чекор на репрезентацијата на Хрватска продолжува. Победата над Египет јасно покажува дека тимот на Голужа е еден од главните кандидати за медал. Полска во драматичен финиш со пресврт ја доби Србија, а Словенија и натаму има максимален учинок.

Повеќе...

ВИДЕО: Вака изгледаше коленото на Хансен по мечот, но сепак ќе игра

hansen 1

Нашата камера го забележа десното колено на Микел Хансен по завршувањето на средбата. Иако беше потечено и обложено со мраз после мечот, тој без проблеми го одбработи вчерашниот тренинг и утринава треба пак да се појави на последните 50 минути тактичко подготвување за Македонија.

Повеќе...

ВИДЕО: Јоноски: „Одбраната е спремна за данската „машина„

aco jonoski

Еден од дефанзивните специјалисти во нашиот табор, стружанецот Ацо Јоноски добро го познава денешниот противник и не само од четирите средби кои стручниот штаб гио скаутираше во Севиља, туку и од бившите искуства.

Повеќе...

ВИДЕО: Данците веруваат во натпревар кој нема да биде - Да се биде или не„

danci za 17

Ден пред меѓусебниот натпревар и во данскиот и во македонскиот табор владее спокој. Легендарниот Ларс Кристијансен кој работи како стручен коментатор верува дека дуелот меѓу Хансен и Лазаров може да биде потиснат во втор план заради веќе исполнетите цели на данците.

Повеќе...

ВИДЕО: Филип Лазаров: „Уживам и да ја гледам и да играм со Данска„

filip za 17

Многу пати до сега сме играле со скандинавските сили и многу често сме заминувале со наведнати глави по средбите. Така исклучоци се само мечевите со Исланд во 2008 и Шведска 2012 година. Филип Лазаров јасно кажа дека ужива да ја гледа Данска:

Повеќе...

Сите репрезентации во Барселона ќе патуваат со воз

voz

Дека Севиља не е најдобро конектирана со летови од скоро сите делови на Европа, научивме уште минатата недела. Дополнителен проблем се климатските услови кои често носат доцнење или одлагање на летовите во овој град заради сеприсутната магла.

Повеќе...

ВИДЕО: Шундовски: „Се подготвуваме за данскиот систем, а не за Хансен„

sundo 17

Селекторот Шундовски на денешниот утрински брифинг со новинарите беше видно расположен, но и до најмал детал информиран за данските врлини и маани.

Повеќе...

Данска ни ги одржа опциите за трето место во групата

denmark -iceland

Данска како првопласирана од нашата група ќе го очекува противникот во осминафиналето на Светското првенство 2013 во Шпанија, откако на последниот денешен дуел во Севилја славеше со 36:28 против Исланд.

Повеќе...