hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Зорман: „Сами си рековме дека мораме да го подобриме шестото место од Србија„

zorman

Со професорска игра ракометарот на Киелце од Полска, Урош Зорман и против Русија демонстрираше извонредна игра и успеа да ја доведе Словенија до првото мундијалско полуфинале.

Повеќе...

ВИДЕО: Тофт Хансен: „Менуваме многу и затоа секогаш сме свежи„

toft hansen

Еден од ракометарите со најголем прогрес е наследникот на Михаел Кнудсен во националниот дрес Тофт Хансен. Беспрекорен во двата правци и пред се одбранбен зид пред Ландин.

Повеќе...

ВИДЕО: Богдановиќ: „Македонската јавност треба да е задоволна со овој мундијал„

zika bogdanovic

Македонската јавност е меѓу најголемите вљубеници во специјализираниот веб портал за ракомет „Balkan-handball„ уредникот Жика Богдановиќ е голем ракометен ентузијаст и за нашиот настап на овој мундијал анализираше:

Повеќе...

ВИДЕО: Мика Жвижеј: „Во полуфинале одиме без никаков притисок„

slovenia zvizej

Еден од најпозитивните во мечот со Русија, беше плавокосиот Мика Жвижеј кој по мечот не го криеше огромното задоволство за пласманот во полуфиналето.

Повеќе...

Светскиот првак ја „предаде„ круната

horvat croatia wc2011

Светскиот првак нема да може да ја брани титулата. Ракометарите на Франција загубија од Хрватска со 30:23 во последното четвртфинале. Избраниците на Онеста беа апсолутно надиграни од „коцкестите", кои одиграа фантастична одбрана, ги сопреа „експертите„ а во нападот блескаше Домагој Дувњак кој со девет гола беше незадржлив за Тиери Омејер.

Повеќе...

Словенија - Шпанија прво полуфинале

aginaglde

Словенија и Шпанија се првите полуфиналисти на Светското првенство во ракомет. Селекцијата на Шпанија ја совлада Германија со 28:24 во меч со многу емоции и обезбеди место во полуфиналето на мундијалот.

Повеќе...

ВИДЕО: Шкоф и Прост: „Ние играме со 16 играчи, не како некои со 10„

primoz prost

Вистински голмански пар кој се надополнува со карактеристиките и квалитетот е токму словенечкиот: Горазд Шкоф и Примож Прост. Првиот супер искусен, вториот млад и полетен. И на овој меч од четвртфиналето започна првиот, а заврши вториот. Кога Шкоф во само 14 минути имаше само една одбрана, во игра влезе Прост и токму тој беше предводник на пресвртот.

Повеќе...

ВИДЕО: Кристијансен: „Фаворитите се тие - Данска, Франција...„

danec za www

Втор пат во пет дена разговаравме со данската легенда Ларс Кристијансен кој сега ни даде детална прогноза за завршните натпревари кои следат од денес па се до недела. Данското поранешно крило беше дипломатски расположен и немеше јасен фаворит.

Повеќе...

Шундовски поднесе неотповиклива оставка

zvonko 23

Битолчанецот Звонко Шундовски од денес не е повеќе селектор на македонската ракометна репрезентација. Тој денес со соопштение им се заблагодари на сите кои работеа во интерес на националната репрезентација во овој период под негово водство, во кој учествувавме на едно европско и светско првенство и за прв пат олимписки квалификации. Ова е соопштението на Шундовски во целост.

Повеќе...

ВИДЕО: Мочаи: „Со одбраната ја добивме Полска, но со Данска мораме поинаку„

Mocsai Lajos 640

Еден од најискуните стручњаци на ова светско првенство сигурно е Лајош Мочаи. Унгарскиот тренерски мајстор веќе одржа лекција по тактика на осминафиналниот меч со Полска.

Повеќе...