hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ВИДЕО: Нинчевиќ: „Повеќе не сме каубои, сега сме бронзени„

nincevic

Ракометарот на Фуше Берлин, хрватот Иван Нинчевиќ одигра одлично второ полувреме и заедно со Иван Чупиќ и Домагој Дувњак го трасираше патот до третата бронза по ред на хрватскиот ракомет.

Повеќе...

„Малото финале„ за Хрватска

cupic-croatia-olympics-2012

Трет пат во една година Хрватска успеа да освои бронза на големо натпреварување „Коцекестите„ се рехабилитираа од поразот од Данска доцна синоќа, па со одлично второ полувреме, славеа над Словенија со 31:25 во „малото финале" на светскиот шампионат што се одржува во Шпанија.

Повеќе...

ВИДЕО: Данските ракометари: „Ние го сменивме нашиот меч и заборавивме на Олимпијадата„

dancite za 26

Пресреќни по победата над Хрватска, данците со осум од осум на многу убедлив начин и со стил кој им се допаѓа на сите успеаа да дојдат до уште едно финале.

Повеќе...

ВИДЕО: Штербик: „Моравме да ја собереме одбраната, инаку Словенија можеше до финале„

sterbik

Во текот на целиот турнир голманот на Барселона и на шпанската репрезентација Арпад Штербик ја подигаше својата форма, за во полуфиналниот меч да го заслужи признанието за играч на натпреварот.

Повеќе...

Македонски судии во малото финале

Nacevski-Nikolov golema

Ако не може Македонија како репрезентација, тогаш судиите од нашата земја ќе не претставуват пред светскиот аудиоториум. Ѓорѓи Начевски и Славе Николов ќе ја делат правдата на мечот Хрватска и Словенија во битката за бронзениот медал на мундијалот.

Повеќе...

Михајловски заминува, во мај добиваме нов претседател

mihajlo111111

Многубројните најави, ќе добијат официјализација во месец мај. Михајло Михајловски нема да се кандидира за претседател на РФМ и во краткото интервју за „Македонски спорт„ тој објасни дека не само што заминува, туку тоа и го најавил претходно и ќе помогне да најде достојна замена за испразнетото место.

Повеќе...

ВИДЕО: Хрватските ракометари: „Не знаеме зошто полуфиналето е проклето за нас„

gobac-vori-cizmic

И на овој турнир како на европското првенство, така и на олимписките игри и сега на светското првенство, полуфиналето е непреминлива станица за репрезентацијата на Хрватска. И во сите три случаи губеа од различни репрезентации.Ако во Србија налетаа на домаќинот, во Лондон загубија од за нив традиоционално незгодните французи, сега кобни за „коцкестите„ беа данците „Не знам да објаснам зошто ова ни се случува.

Повеќе...

ВИДЕО: Баруфет: „Најдобар голман е Штербик„

barufet 1

Легендарниот голман на Барса и на шпанската репрезентација Давид Баруфет, видливо со некој килограм повеќе сега како обсерватор ги следи секојдневно натпреварите на ова светско првенство. И тој ни укажа на фактот дека се игра премногу, па не чуди што во 12 месеци за едно европско, светско првенство и олимписки игри тешко може една репрезентација да ја задржи истата форма. А за неговата специјалност, голманите ни рече:

Повеќе...

ВИДЕО: Омбрадос: „Киро и Борко се душата на вашата репрезентација„

omrados

Една од најпријатните и најобожавани личности во шпанскиот ракомет е капитенот на Атлетико Мадрид Хозе Хавиер Омбрадос. Иако повреден веќе неколку месеци човекот кој ова првенство требаше да го дочека како капитен на црвената фурија не пропушта можност да ја следи својата репрезентација.

Повеќе...

ФОТО: Катарскиот газда на ПСЖ, семејстовото Рокас, Енрик Масип, Талант

fotovest 1

Полуфиналниот ден на 23 светското првенство во ракомет, како да беше почеток на еден друг, нов турнир. Како да е FINAL FOUR. Скоро, па исполенти трибини, многу ВИП гости во свечената ложа покрај првиот човек на IHF Хасан Мустафа и претседателот на шпанската ракометна федерација Роман Де Диас Секо.

Повеќе...