hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров и Црвенковска – спортисти на Македонија за 2013 година

kire 1

Сојузот на спортски федерации и Агенцијата за млади и спорт ги промовираше најдобрите за 2013 година. Лауреати за 2013 се капитените на машката и женската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров и Билјана Црвенковска

kire 2

Спортист: Кирил Лазаров, капитен на ракометната репрезентација

Спортистка: Билјана Црвенковска, капитен на ракометната репрезентација

Национална спортска федерација: Ракометна федерација на Македонија

Селектор: Драган Атанасовски селектор на кик бокс репрезентацијата

kire 3

Машки национален тим: Репрезентација на Македонија во куглање, сребрен медал на СП

Женски национален тим: Ракометната репрезентација на Македонија

Млад спортист: Берат Јакупи, бронза на СП во Гвалдалахара за помлади јуниори, злато на ЕП во Коња за постари јуниори

Млада спортистка за 2013 година е прогласена Лина Ѓорческа.

Најдобар спортист на лица со инвалидитет е Андреј Стојановски, четврто место во пливање на Олимписките игри за лица со оштетен слух. Инаку, Стојановски по трет пат го добива спортскиот Оскар.

Share