hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

2WIN.MK-page-001

Прекината сезоната во ЕХФ Купот

ehf cup

Европската ракометна федерација одлучи да го поништи натпреварувањето во ЕХФ Купот за сезоната 2019/20. Иако претходно беа одредени нови термини за доигрување на сезоната во летните месеци, според најновите информации, нема услови за натпреварување во јули и август.

Повеќе...

Среќни велигденски празници!

30441778 1793011314095654 8192679649315127296 n

Светото јајце Христово што денес куќата ви ја краси, нека ви донесе многу здравје, среќа и од секакви маки нека ве спаси. Среќни празници на сите.

Официјалната веб страница на Кирил Лазаров ви посакува среќни Велигденски празници и ви пожелува добро здравје, многу радост и благосостојба.

Прекината сезоната во Франција, Нант е вицешампион и се враќа во ЛШ

kirekraj1

Французите ги решија дилемите за прекинатата ракометна сезона. Таа нема да се доигра, а ПСЖ е прогласен за шампион.
Иако имаше уште осум кола до крајот на сезоната, таа нема да се доигра. Претседателот на Франција, Емануел Макрон синоќа рече дека вонредната состојба и строгата изолација во земјата ќе продолжи уште еден месец, а тоа само придонесе ракометната федерација полесно да донесе одлука.

Повеќе...

Лазаров: Седумката на дресот ја носам заради Тони Кукоч

лазаров

Најдобриот македонски ракометар, Кирил Лазаров деновиве зборуваше за хрватските медиуми на разни теми. Загреб кој беше погоден од земјотресот пред една недела , кој е еден од омилените градови на нашиот репрезентативен капитен, пулсира низ деновите на изолација, а Лазаров не го заборава главниот град на Хрватска.

Повеќе...

Франција е противникот на македонските ракометари во баражот за СП во Египет

82368475 484026448982740 1052625557159673856 n

Денес во Виена се одржа извлекувањето на двојките за баражот за Светското првенство, кое во јануари 2021 година ќе се игра во Египет. Македонија, како дел од вториот шешир во извлекувањето, за противник во баражот ја доби селекцијата на Франција.

Повеќе...

Минимална победа на КЛ7 во Битола против Преспа

Kristijan-Simonoski-KL7

Овој викенд повторно на терен се вратија прволигашите и ја продолжија борбата за влез во плеј-оф натпреварувањето. Иако веќе имаат обезбедено пласман во плеј-оф фазата, ракометарите на КЛ7 вчера како гости се судрија со искусната екипата на Преспа 2015 во Битола.

Повеќе...

Лазаров и Нант визираа полуфинале на Купот на Франција

nant kup na francija

Нант - Иври 43:26 (24:12)

Ракометарите на Нант се квалификуваа во на Купот на Франција и продолжуваат во трка по сите одличја оваа сезона. Екипата на капитенот на нашата репрезентација, Кирил Лазаров лесно се справи со Иври и го совлада со 43:26 (24:12).

Повеќе...

Одличен втор дел, витална победа за Нант против Сант Рафаел

ESS7fXUXkAA7K51

Сант Рафаел - Нант 29:33 (16:14)

Во еден од дерби дуелите од 18. коло на француското ракометно првенство, Нант стигна до уште еден значаен триумф, победувајќи го тимот на Сант Рафаел со 29:33 (16:14). Со оваа победа Нант успеа да го сочува второто место во францускиот шампиона и да реагира по поразот од Магдебург во ЕХФ Купот.

Повеќе...

Голем успех на КЛ7: Обезбедено четвртфинале на Купот во првата сезона

kl73

Новиот прволигаш, КЛ7 оствари голем успех и се пласира во четвртфиналето на Купот на Македонија во своето премиерно издание. Екипата на Андон Бошковски во полуфиналето од групата 1 славеше против Македонија Ѓорче Петров со 36:18, а во финалето кое носеше пласман во следната рунда го совладаа тимот на Јуниор Кисела Вода со 20:17.

Повеќе...

Магдебург вторпат го надигра Нант и се чекира во четвртфиналето

87256988 10218851868439421 7781165604186095616 o

Магдебург - Нант 29:28 (16:12)

Бундеслигашот Магдебург ја завери нокаут фазата на ЕХФ Купот со втората победа во директните дуели со Нант. Во докрај неизвесен дуел од четвртото коло од ЕХФ Купот, германскиот тим извојува победа од 29:28 и со резултат кој наликува на оној од пред една недела, го верификува првото место во групата. Нант покажа замор од натпреварот во четвртокот со ПСЖ, кој за малку пропушти да го добие, но ја плати цената на напорите и попушти во завршницата во Магдебург.

Повеќе...