evroins

logo-kmg

hummel Logo 160 

signiori

LIVESCORE.in
OFF

Кире Лазаров е најдобар ракометар во 3 и 4 коло од евро-квалификациите

лазаров 33

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кире Лазаров доби убаво признание, прогласен е за најдобар ракометар во квалификациските дуели кои се одиграа во месец мај.

Повеќе...

Лазаров со уште едно признание: Избран во идеалниот тим на мајските квалификации

лазаров со исланд 2

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров е избран во идеалниот тим на ЕХФ за изминатите две кола, двомечот со Исланд во Скопје и Рејкјавик. Лазаров е прогласен за најдобар десен бек, а со 40 постигнати гола е убедливо прв на лусттаа на стрелците во овој квалификациски циклус.

Повеќе...

Барса ја прослави титулата, Лазаров со 950 гол во ASOBAL лигата

18403410 1937502112942103 4957847151743851090 n

Барселона - Анхел Хименез 37:29 (19:13)

Најдобриот македонски ракометар Кирил Лазаров се врати во тимот на Барселона по неиграњето против Пуерто Сагунто во средата и постигна два гола во победата над Анхел Хименез во „Палау Блауграна" со 37:29 (19:13). Со овие два гола Лазаров стигна до вкупна бројка од 950 погодоци во ASOBAL лигата постигнати во изминатите седум години во кои настапуваше прво за Сиудад Rеал и за Атлетико Мадрид, а во изминатите четири години во дресот на Барселона.

Повеќе...

Лазаров не настапи, Барса триумфално се враќа од Валенсија

puerto - barcca

Пуерто Сагунто – Барселона 24:32 (12:14)

Кирил Лазаров заради повреда на тетивата не отпатува со екипата на Барселона на гостувањето во Валенсија против Пуерто Сагунто, но и без него првакот забележа нова победа, 27 во исто толку натпревари во шпанската ASOBAL лига. Момците на Чави Пасквал го совладаа жилавиот домаќин со 24:32 (12:14).

Повеќе...

Македонија демонстрираше силен отпор, но загуби во Рејкјавик

islandmkd

Исланд - Македонија 30:29 (16:16)

Во четвртиот натпревар од квалификациите за Европското првенство во Хрватска во 2018 година, македонската репрезентација загуби во Рејкјавик од Исланд со 30:29 (16:16). И покрај поразот избраниците на Раул Гонзалез имаат подобар меѓусебен скор од својот скандинавски ривал пред одлучувачките две кола во јуни.

Повеќе...

Лазаров: Драго ми е што децата не доаѓаат поради мене, туку за да учат ракомет

kamp lazarov

Ракометниот камп „Кирил Лазаров 7" оваа година ќе ја има својата трета епизода која ќе биде реализирана од 20 јуни до 2 јули во Охрид. Капитенот на ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, на денешната прес-конференција го најави организирањето на овој камп по трет пат. Досега ова ќе биде најмасовен камп, а организаторот КМГ Спорт најави дека се е подготвено за самиот камп. Кирил Лазаров со голема радост исткана дека неговата идеа од пред неколку години расте од година во година, а во проектот најавено е присуство на над 300 деца, поделени во две групи.

Повеќе...

Лазаров имаше свое шоу, Македонија со голема победа над Исланд

кире со исланд

Македонија - Исланд 30:25 (15:13)

Македонската ракометна репрезентација со победа над Исланд од 30:25 (15:13) ги продолжи квалификациите за ЕП во Хрватска. На дебито на новиот селектор Раул Гонзалез, нашите ракометари блеснаа и во целост го надиграа големиот и престижен противник. Исланѓаните отворија со два погодоци, по што следуваше проектил на Филип Талески 1:2. Капитенот Лазаров беше прецизен од пенал за 2:2, а по одбраната на Ристовски , Стоилов и Лазаров погодија за 4:2. Палмарсон ја намали негативата на Исланд 4:3, но Талески повторно беше прецизен за 5:3. На 5 минути пред крајот нашите ракометари стигнаа до највисоки 14:10. Исланѓаните беа посигурни во нападот и дојдоа до само два негатива со звукот на сирената која означи крај на првиот дел 15:13.

Повеќе...

Барселона против Вардар во полуфиналето на ЛШ

ehf f4

Шпанскиот ракометен првак Барселона  го доби Вардар како противник во полуфиналето  на Ф4 турнирот во Келн. Македонските репрезентативци Кире Лазаров и Борко Ристовски ќе имаат можност да ги одмерат силите со „вардарци“ во битка за место во големото финале.

Повеќе...

Раул прозиваше, Македонија во комплетен состав го одработи попладневниот тренинг

раул деби

Новиот селектор на машката ракометна репрезентација на Македонија, Раул Гонзалез ги одржа првите тренинзи со нашиот национален тим. Во позитивна атмосфера, Шпанецот го направи првиот попис на повиканите ракометари за двомечот против Исланд во квалификациите за ЕП 2017.

Повеќе...

Барса го надополни поразот од Кил, Лазаров на својот петти Ф4

barca f4

Барселона е вториот патник на завршниот турнир на Лигата на шампионите во ракомет и му се придружи на Вардар кој визата за „Ланксес арената" ја извади во четвртокот навечер. Барселона во „Палау Блауграна" пред 6.000 гледачи го совлада Кил со 23:18 (13-9) и Лазаров по петти пат ќе игра на завршен турнир.

Повеќе...