hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Модриќ е најдобар балкански спортист, Лазаров на 21-то место

лазарв избор

Хрватскиот фудбалер и освојувач на „Златната топка", Лука Модриќ е прогласен за најдобар спортист на Балканот во 46. издание во организција на Бугарската телеграфска агенција. Во гласањето учествуваа националните агенции на земјите од регионот.

Повеќе...

Кирил Лазаров е најдобар македонски спортист во странство за 2018 година

kire2-19

Каратистот Емил Павлов и ракометарката Сара Ристовска се најдобрите спортисти на Македонија во машка и женска конкуренција. Машката и женската ракометна селекција на Македонија се прогласени за најуспешни тимови од страна на Агенцијата, а нашиот репрезентативен капитен Кирил Лазаров е прогласен за најдобар македонски спортист во странство.

Повеќе...

Лазаров меѓу десетте најдобри ракометари за 2018

kire top 10

Македонскиот ракометен великан Кире Лазаров повторно се најде во најтесниот избор на ЕХФ за ракометар на година.

Искусниот десен бек зад себе остави неверојатна 2018 година, во која одигра фантастични натпревари за Македонија во првата групна фаза на Европското првенство во Хрватска, додека на клупски план, својот Нант го одведе во финалето на Лигата на шампионите, кое го загуби од Монпелје.

Повеќе...

Лазаров: Ќе му се понудам на Раул, ако треба ќе играм среден бек

39646747641 b3efd871c2 b

По поразот на македонската репрезентација во Кожани, попладнево нашиот национален тим се собра во хотелот „Александар Палас". Во видно помирен амбиент машката сениорска репрезентација ја имаше првата средба, па потоа и првиот тренинг.

Повеќе...

Репрезентативците ја започнаа мундијалската мисија

42747805241 8c019f5ac8 b

Попладнево во хотелот „Александар Палас" беше означен стартот на подготовките на ракометната репрезентација за претстојниот Мундијал во Германија и Данска. Селекторот Раул Гонзалез ќе пристигне утре во нашата земја, па денешниот прв тренинг же го води кондицискиот тренер, Кристијан Кајчевски.

Повеќе...

Два теста меѓу Македонија и Србија пред Мундијалот во Германија и Данска

24990471977 3f787fbce8 b

Во организација на Рaкометната федерација на Македонија, ќе се одиграт пријателски натпревари помеѓу машките сениорските ререзентации на Македонија и Србија во рамки на подготвителниот период за СП 2019 во Германија и Данска.

Натпреварите ќе се одиграат на 4 и 5- јануари во спортскиот центар „Борис Трајковски" во Скопје. Првиот пријателски натпревар е од отворен тип и влезот е слободен. Вториот натпревар ќе се одигра зад затворени врати.

Ракометната Федерација на Македонија ги покани сите љубители на македонскиот ракомет да бидат дел од овој подготвителен период на Македонија и да дадеме подршка за претстојното СП 2019.

Раул го скрати списокот за подготовките за Мундијалот

28874170958 19168caee0 b1

Селекторот на Македонската сениорска репрезентација г-дин Раул Гонзалез го објави списокот на ракометари повикани за подготвителниот период за претстојното СП 2019 во Германија и Данска. Од првичниот список отпаднаа Јане Цветкоски, Немања Прибак, Никола Маркоски, Филип Миркуловски, Гоце Ојлески и Марко Мишевски.

Повеќе...

Хансен во последните секунди донесе победа за „светците“ во Нант

Du5DpY3U8AAubNo

Нант – ПСЖ 29:30 (14:13)

Во супер-дербито од 13. коло на францускиот шампионат, во големата арена во Нант, првакот ПСЖ го победи домашниот тим со постигнат гол на Микел Хансен во последните секунди од натпреварот. Финалните 29:30 се втор триумф на екипата на Раул Гонзалез против „канаринците" во седум дена, откако минатата недела славеа во Париз во осминафиналето на Лига Купот.

Повеќе...

Анти ги одмораше најдобрите, Нант лесно во осминафиналето на Купот

kaen - nant

Ракометарите на Нант се квалификуваа за осминафиналето на Купот на Франција, откако попладнево славеа на теренот на третолигашот Каен со 23:31. Тренерот Анти ги одмори двајцата клучни ракометари, Лазаров и Клер по напорните два месеци во кои се играше по силно темпо, псебно во четвртокот кога Нант гостуваше кај ПСЖ.

Повеќе...

ПСЖ го елиминира Нант од Лига Купот во драматично четвртфинале

kiro i omejer

ПСЖ - Нант 34:30 (18:19)

ПСЖ е патник во полуфиналето на Лига Купот на Франција, откако со пресврт го совлада Нант со 34:30. Иако гостите во еден период од првиот дел водеа со +7, сепак „светците" полека ја топеа предноста и стигнаа до победа од +4. Екипата на нашиот Кирил Лазаров одлично го почна натпреварот, играше течно и само ја зголемуваше разликата.

Повеќе...