hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров го одреди поширокиот список за Медитеранските игри во Алжир

medlazarov

Селекторот на машката сениорска репрезентација на Македонија, Кирил Лазаров го објави поширокиот список на ракометари за настапот на Медитеранските игри. По паузата од осум месеци, во репрезентацијата се враќа левото крило на унгарскиот клуб Веспрем, Дејан Манасков.

Повеќе...

Нант го надигра Шартр и се избори за финале на Купот на Франција

kup nant

Шартр - Нант 30:33 (15:18)

Ракометарите на Нант се пласираа во уште едно Куп-финале и ќе се борат за вториот трофеј по освојувањето на Лига Купот на Франција. Имено, екипата на Алберто Ентрериос извојува победа на гостувањето во Шартр со 30:33 (15:18) и го чека својот противникот во финалето во Париз, во втората недела од месец јуни.

Повеќе...

Нант ја прекина лошата серија и со победа се враќа во Лимож

limoz - nant

Лимож - Нант 23:31 (11:14)

По три последователни порази и елиминација од ЕХФ Лига Европа, ракометарите на Нант им се вратија на победите и во пресрет на последниот месец од сезоната во францускиот шампионат, имаат најголеми шанси за вицешампионската титула и место зад новиот првак ПСЖ. Нант извојува победа на гостувањето кај Лимож со 23:31 (11:14). Алберто Ентрериос се соочи со својот иден клуб и Нант одигра многу подобар натпревар од пред една недела против Екс Прованс или од дуелот во вторникот во Магдебург.

Повеќе...

Магдебург и вторпат подобар од Нант, Французите елиминирани во четвртфиналето

magdeburg - nant

Магдебург - Нант 30:28 (16:12)

Франција остана без претставник на завршниот турнир на ЕХФ Лига Европа, а Магдебург ќе ја брани титулата од минатата година. Ова е епилогот на четвртфиналниот двомеч, кој важаше за финале пред финалето. Падот на формата на Нант во клучниот дел на сезоната бепе видлив, па првпат екипата на Алберто Ентрериос врза три порази по ред во една недела.

Повеќе...

Нант ја загуби драмата против Екс Прованс, следи голема битка за второто место

FRnf1zrX0AMgnV2

Нант - Екс Прованс 25:26 (10:13)

По исцрпувачкиот ритам на натпревари на четири фронта, Нант западна во мал кризен период и го запиша вториот последователен пораз неделава. Во првиот дуел од 24. коло екипата на Алберто Ентрериос на домашен терен загуби ид директниот конкурент за место во евро-куповите, Екс Прованс со 25:26. Со оваа победа екипата на Тјери Анти се доближи на само еден бод до Нант во битката за втората позиција зад неприкосновениот ПСЖ.

Повеќе...

Магдебург го освои Нант и стекна значајна предност пред реваншот

nant - magdeburg

Нант - Магдебург 25:28 (13:11)

Нант го загуби првиот четвртфинален дуел во Европската лига против Магдебург. Германскиот тим беше надмоќен во вторито дел на гостувањето во Франција и за дома се врати со сигурна победа 25:28.

Повеќе...

Шартр е ривалот на Нант во полуфиналето на Купот на Франција

trofej

Фаворитите ПСЖ и Нант се избегнаа на денешната ждрепка за полуфиналната фаза на Купот на Франција.
ПСЖ на Раул Гонзалез за пласман во натпреварот за титула ќе се борат против Тулуз, а тимот на Кирил Лазаров ќе се соочи со Шартр.

Повеќе...

Нант во полуфиналето на Купот, ПСЖ го декласира Монпелје

nant

Нант - Екс Прованс 32:27 (15:16)

Екипата на Нант на прагот е да испише историска сезона. Имено, клубот кој го освои Лига Купот на Франција, се пласира и во полуфиналето на Купот на Франција, а во игра е и за трофејот на ЕХФ Лига Европа. Нант и без Кирил Лазаров беше пресилен за Екс Прованс на поранешниот тренер Тјери Анти и славеше со 32:27. Со оваа победа тимот на Алберто Ентрериос се избори за место меѓу четирите најдобри и сонува финале во Париз.

Повеќе...

Македонија од вториот шешир ја чека ждрепката за Мундијалот

pol

Македонија на 2 јули во Катовице ќе ги добие противниците за Светското првенство и градот каде ќе ја игра групната фаза.

Повеќе...

Лазаров: Полека градиме репрезентација без мене, без Миркуловски, Стоилов...

278490334 4665557570215043 730865091106638618 n1

Селекторот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров вели дека почувствувал дека сега не е момент да се збогува со македонскиот дрес бидејќи тоа ќе направело дополнителен притисок врз него. Лазаров дополнително ќе одреди кога ќе го одигра последниот меч.

Повеќе...