hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Магдебург вторпат го надигра Нант и се чекира во четвртфиналето

87256988 10218851868439421 7781165604186095616 o

Магдебург - Нант 29:28 (16:12)

Бундеслигашот Магдебург ја завери нокаут фазата на ЕХФ Купот со втората победа во директните дуели со Нант. Во докрај неизвесен дуел од четвртото коло од ЕХФ Купот, германскиот тим извојува победа од 29:28 и со резултат кој наликува на оној од пред една недела, го верификува првото место во групата. Нант покажа замор од натпреварот во четвртокот со ПСЖ, кој за малку пропушти да го добие, но ја плати цената на напорите и попушти во завршницата во Магдебург.

Повеќе...

За рекордно време потполнет бројот од 400 учесници на шестиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7"

grupna slika kamp 2019 2

И официјално пријавувањето за шестиот ракометен камп на капитенот е завршено. Како што беше очекувано, за само 20 дена од првичната објава за пријавување на шестиот камп капацитетот од 400 кампери се исполни.

Повеќе...

Коралес го спаси ПСЖ, Нант пропушти можност да го победи лидерот

ERz5IQ2XsBUWFSI

Нант - ПСЖ 29:29 (16:15)

Во натпревар за ракометните гурмани, Нант и ПСЖ играа без победник 29:29, што е прв натпревар кој лидерот и шампион на Франција не го заврши со триумф оваа сезона. По несреќниот пораз во завршницата против Магдебург, екипата на Нант се издигна, одигра многу компетитивен натпревар и прокоцка дури и можност за победа против моќниот тим на Раул Гонзалез.

Повеќе...

„Семејството и децата се единствените работи кои Кире ги стави пред ракометот

лазаров интервју

Францускиот медиум „Уест Франс" на своите читалите им го доближи ликот на ракометарот на Нант и македонската репрезентација, Кирил Лазаров. За тоа каков човек и ракометар е нашиот репрезентативен капитен зборуваа неговите поранешни клупски другари Раул Ентрериос и Никола Карабатиќ, поранешниот македонски селектор Раул Гонзалез и неговата сопруга Љубица.

Повеќе...

Лазаров пак најефикасен, Нант првпат поразен годинава

ERecrs2WsAYvj8P

Нант - Магдебург 28:31 (10:16)

Македонското дерби меѓу Лазаров и Кузмановски во ЕХФ Купот инвидуално му припадна на капитенот на репрезентацијата на Македонија, но Магдебург со победа се враќа од Нант и изби на врвот на групата Ц во ЕХФ Купот по третото коло. Германците му го нанесоа првиот пораз во официјален натпревар во 2020 година на Нант, откако славеа во изедначен дуел со 28:31 (10:16).

Повеќе...

Историски дебакл на Данкерк, Нант останува перфектен годинава

lazarov so dankerk

Данкерк - Нант 15:34 (3:16)

Францускиот шампионат е тежок и напорен, па не е лесно да се игра во ритамот среда-недела-среда. Сепак, Нант пронајде вистински ритам и запиша уште една победа во вториот дел од сезоната. Екипата на Алберто Ентрериос го совлада Данкерк на гостински терен со убедливи 19 разлика, а импресионира првиот дел во кој Лазаров и соиграчите дозволија противникот да постигне само три гола.

Повеќе...

Втора победа во ЕХФ Купот, Нант триумфално се враќа од Словенија

EQ6z5vhXUAY1kLR

Горење - Нант 28:35 (12:19)

Два натпревари и две победи за Нант на Кирил Лазаров во ЕХФ Купот. По триумфот против Адемар Леон пред своите гледачи, екипата на Алберто Ентрериос го совлада словенечкиот претставник Горење на гостински терен со 28:35 (12:19). Така, по само две кола се наѕира патникот во четвртфиналето од групата Ц во второто по квалитет европско натпреварување.

Повеќе...

Убедливо совладан Иври, Нант продолжува во победнички ритам

86615280 2497971630469837 5094871205026988032 o

Нант - Иври 38:24 (16:13)

Капитенот на репрезентацијата на Македонија, Кирил Лазаров и неговиот Нант редат само победи во новата 2020 година. На полесен начин на предвиденото, второпласираната екипа на табелата вечерва го совлада Иври со 38:24 (16:13) и остана најблизок пратител на лидерот ПСЖ.

Повеќе...

Започна пријавувањето за шестиот камп на Кирил Лазаров

насловна слика  камп кл7 2020

„Ако ракометот е твојот сон, ајде заедно да го сонуваме, да се забавуваме, дружиме, да создаваме камперски спомени..."...со овие зборови капитенот на националниот тим и најдобар македонски спортист Кирил Лазаров и КМГ Спорт, агенцијата која стои како логистичка поддршка на настанот го најавуваат шестиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7", кој од 19 јуни до 1 јули ќе се одржи во прекрасниот Охрид. Камп кои ги урива сите рекорди кога е во прашање неговата организација и реализација. Камп на капитенот на македонскиот национален тим, најдобар македонски спортист, најдобар стрелец на сите времиња, најдобар десен бек, нашата гордост Кирил Лазаров.

Повеќе...

Лазаров по подолго време играше во ЕХФ Купот и го потопи шпански Адемар Леон

EQWYhkeXkAA M M

Нант - Адемар Леон 32:26 (17:16)

По повеќе од две децении еден од најдобрите ракометари во историјата, Кирил Лазаров повторно заигра во ЕХФ Купот и тоа го стори со стил. Ракометарите на Нант со победа над Адемар Леон од 34:28 на домашен терен, ја отворија главната рунда на ЕХФ Купот. Гостите од Шпанија поведоа единствено на стартот, но брзо Нант започна да доминира и предноста полека почна да расте. Со гол на истекот на последната минута Адемар Леон намали на 17:16, најавувајќи рамноправен и неизвесен дуел.

Повеќе...