evroins

logo-kmg

hummel Logo 160 

signiori

LIVESCORE.in
OFF

Лазаров одигра импресивно финале, Нант немаше сили за одличниот Монпелје

kire finale 3

Нант - Монпелје 27:32 (13:16)

Монпелје е нов европски првак во ракомет, откако во финалето во „Ланксес Арена" во Келн го победи Нант на импресивниот Кирил Лазаров со 32-26. Ова е втора европска титула за Монпелје.

Повеќе...

Лазаров најдобар актер, Нант преку ПСЖ во финалето на ЛШ!

nant - psg f4 - 3

Нант – ПСЖ 32:28 (17:14)

Ракометарите на Нант испишаа историја и во првиот обид обезбедија финале на Лигата на шампионите. Кирил Лазаров уште еднаш одигра лидерски и со осум гола го водеше својот тим до историска победа над ПСЖ во првото полуфинале на Ф4 во Келн. Финалните 32-28 со водство во текот на сите 60 минути, покажува колку зрело одигра тимот на Анти во полуфиналето.

Повеќе...

Лазаров го урна рекордот и е најдобар стрелец во историјата на Ф4

krie na j strelec

Со шестиот гол на натпреварот меѓу Нант и ПСЖ, Кирил Лазаров е најдобар стрелец во историјата на Лигата на шампионите. Македонскиот ас ги мина Јиха и Илиќ на вечната листа и сега има вкупно 59 погодоци.

Повеќе...

Лазаров: Ние дојдовме растеретени, ПСЖ е тука по титулата

kire f4-2

Кирил Лазаров е чест гостин во „Радисон Блу" во Келн, каде што се сместени сите четири екипи учесници на Ф4 турнирот на Лигата на шампионите. По пристигнувањето македонскиот ас говореше за многубројните медиуми.

Повеќе...

Лазаров на шест гола до рекордот на голови на Ф4 турнирите

kire f4

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров и по завршувањето на „фајнл-фор" во Келн ќе остане на првото место на оваа листа. Лазаров има 1.176 погодоци, што е за 244 гола повеќе од Никола Карабатиќ. Лазаров игра 17 сезони, додека пак Карабатиќ има една помалку во најсилниот европскии Куп.

Повеќе...

ЕХФ со загатка за ракометните фанови: Кој се крие зад оваа фотографија?

33096331 10155735844968666 8538801387138449408 n

Пред почетокот на фајнал-фор турнирот од Лигата на шампионите во Келн, Европската ракометна федерација вчера го најави второто полуфинале меѓу Вардар и Монпелје со загатка до ракометните фанови во која во прв план се најде Кирил Лазаров. Нашиот Лазаров ќе настапи на завршен турнир со четири различни екипи и ЕХФ за да ја сподели оваа информација сподели фотографија од самите ракометни почетоци на Лазаров.

Повеќе...

Блесна Лазаров, Нант со убедлив настап во Шамбери ќе патува во Келн

Dd0j8X8VMAEzEIh

Шамбери – Нант 25:29 (10:17)

Ракометарите на Нант го положија последниот тест пред завршниот турнир на Лигата на шампионите и скоро го осигураа третото место во домашниот шампионат. Во првиот натпревар од 25. коло на домашниот шампионат, Нант го совлада Шамбери на гостински терен со 25:29 (10:17). Ако вечерва Сант Рафаел загуби од лидерот Монпелје, Нант ќе го осигура третото место во францускиот шампионат.

Повеќе...

Лазаров ги одреди тренерите за кампот: Струката е многу важен дел од нашата успешност

kire-1-of-1-3

Од 20 јуни до 2 јули во комплексот " Аквалина" во Охрид ќе се одржи четвртиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7". Идеен проект на капитенот кој започна во 2015 година и прерасна во еден од престижните светски кампови, како од организаторски така и од содржински аспект. Ракометот како најатрактивен спорт во Македонија ги освојува децата кои својата надоградба ја гледаат со нивното учество на кампот и можноста да учат од Лазаров и неговиот тим.

Повеќе...

Нант даде силен отпор, но Монпелје со победа се доближи до титулата

DdbKNjIU8AA4qAp.jpg large

Монпелје - Нант 33:28 (15:13)

Лидерот на францускиот шампионат, се наоѓа на чекор од титулата во домашниот шампионат. Во едно од последните дерби соочувања воочи полуфиналето на Лигата на шампионите против Келн, ракометарите на Монпелје го совладаа Нант на Кирил Лазаров со 33:28 и во добра форма ќе отпатуваат во Келн.

Повеќе...

Пет гола на Лазаров, нова домашна победа на Нант

kire so ivri

Нант - Иври 31:22 (19:10)

Ракометарите на Нант убедливо славеа на домашен терен против Иври со 31:22 во натпревар од 23. коло на францускиот шампионат. Со оваа победа екипата на Кирил Лазаров се зацврсти на третото место и ја подига формата воочи завршниот турнир на Лигата на шампионите во Келн.

Повеќе...