hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров пак кобен за Фуксе Берлин, Нант во четвртфиналето на Лига Европа

lazarov so berlin

Фуксе Берлин - Нант 30:33 (15:14)

Кирил Лазаров обезбеди пласман во следната рунда во ЕХФ Лига Европа откако и во реваншот тој и неговиот тим беа подобри од Фуксе Берлин. Капитенот на нашата репрезентација пак беше кобен за клубот од Берлин, кого го „потопи" и пред неколку години во Лигата на шампионите.

Повеќе...

Нант го надигра Кретеј и ја продолжи серијата победи во шампионатот

lazarov so kretej

Кретеј - Нант 31:35 (16:19)

Иако уморни по тешкиот дуел од осминафиналето на ЕХФ Лига Европа против Фуксе Берлин, ракометарите на Нант запишаа уште една победа во домашното првенство. Потврда на второто место на табелата дојде со победата на теренот на Кретеј со 31:35. Екипата на Алберто Ентрериос водеше од првата до последната минута и во ниту еден момент не го доведе прашањето на победникот во прашањето.

Повеќе...

Лазаров го соопшти поширокиот список за двомечот против Чешка

lazarov spisok

Селекторот Кирил Лазаров го објави поширокиот список од 35 ракометари за претстојниот двомеч со Чешка за пласман на Светското првенство во Полска и во Шведска од 11 до 29 јануари догодина.

Повеќе...

Македонија почнува и завршува во групата на домашен терен

h 56756818-scaled-e1615582731623

Македонија ќе го брка своето осмо учество на Европските првенства. Најдобрата ракометна репрезентација ги дозна ривалите во квалификациите за пласман на следното Европско првенство кое ќе се одржи во Германија во 2024 година.

Повеќе...

Лазаров: Задоволни сме од групата, но мора да бидеме внимателни

lazarov selektor

Машката ракометна репрезентација на Македонија ги доби противниците во квалификациите за Европското првенство 2024 кое ќе се игра во Германија. Повторно ќе играме против Португалците, овојпат ракомет. Покрај нив во нашата група се уште и селекциите на Турција и Луксембург.

Повеќе...

Македонија доби група со Турција, Луксембург и Португалија во евро-квалификациите

ehf euro

Македонската ракометна репрезентација доби добро познати ривали во квалификациите за Европското првенство во Германија 2024 година. Денешната ждрепка во Берлин ни ги донесе Португалија, Луксембург и Турција во А групата. Двете најдобро пласирани селекции ќе играат на завршниот турнир.

Повеќе...

Македонија од вториот шешир ги чека противниците за квалификации за ЕП во Германија

zdrepka ep

Денес во Виена ќе бидат извлечени групите во квалификацискиот циклус за ЕП 2024 година, кое ќе се одржи во Германија. Македонија е класифицирана во вториот шешир и не може за противник да ги добие Чешка, Полска, Црна Гора, Холандија, Србија, Швајцарија ии Украина

Повеќе...

Нант со минимална победа патува на реваншот во Берлин

nant - berlin

Нант - Фуксе Берлин 25:24 (10:12)

Очигледно до последните секунди од возвратниот натпревар против Фуксе Берлин нема да се знае иднината на Нант вп Европската лига. Екипата на Кирил Лазаров впиша минимална победа на домашен терен со 25:24 (10:12) во осминафиналето од ЕХФ Европската лига. Дуелот беше многу неизвесен и покрај тоа што гостите имаа предност на полувремето од 10:12, во продолжението Нант успеа да стигне до победа и да патува на гостувањето со гол позитива.

Повеќе...

Лазаров постигна пет гола, Нант го надигра Шартр

lazarov sartr

Нант - Шартр 40:36 (19:21)

Продолжува победничката серија на Нант во домашниот шампионат на домашен терен. Ракометарите на Алберто Ентрериос ја запишаа шеснаесеттата победа во Лидл Старлигата во Франција, откако на свој терен го совладаа Шартр со 40-36 (19-21).

Повеќе...

Нант засили во вториот дел и го елиминира Данкерк од Купот на Франција

лазаров куп

Данкерк - Нант 29:38 (20:18)

По освојувањето на Лига Купот и пласманот во осминафиналето на ЕХФ Лига Европа, ракометарите на Нант обезбедија пласман и во четвртфиналето на Купот на Франција. Екипата на Кирил Лазаров славеше на гостувањето кај Данкерк со 29:38 и пласираа во следната рунда, со што се доближи до уште една завршница и можност за освојување на трофеј.

Повеќе...