hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Македонија од вториот шешир ја чека ждрепката за Мундијалот

pol

Македонија на 2 јули во Катовице ќе ги добие противниците за Светското првенство и градот каде ќе ја игра групната фаза.

Повеќе...

Лазаров: Полека градиме репрезентација без мене, без Миркуловски, Стоилов...

278490334 4665557570215043 730865091106638618 n1

Селекторот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров вели дека почувствувал дека сега не е момент да се збогува со македонскиот дрес бидејќи тоа ќе направело дополнителен притисок врз него. Лазаров дополнително ќе одреди кога ќе го одигра последниот меч.

Повеќе...

Чешка падна во Скопје, Македонија по осми пат ќе игра на Светско првенство

278683988 4665557143548419 877793581578441882 n

Македонија - Чешка 27:25 (14:12)

Во натпревар со драматична завршница Македонија со 27:25 ја победи Чешка и избори пласман на Светското првенство, осмо за нашата репрезентација, Филип Миркуловски за последен пат го носеше македонскиот дрес.

Повеќе...

Лазаров: Очекувам уште поквалитетна Чешка во Скопје

h 56756818-scaled-e16155827316231

Македонската ракометна репрезентација во Скопје ги прави и последните подготовки за одлучувачкиот меч со Чешка на патот до Светското првенство на стартот на следната година. Селекторот Лазаров, по ремито во Злин вели дека вечерва ги чека тежок меч.

Повеќе...

Лазаров: Чувствувам горчина што не победивме, но задоволен сум со ремито

selektor lazarov

Ракометната репрезентација на Македонија пропушти одлична можност да дојде до првата победа на гостински терен во дуелите со Чешка играјќи само 24:24 во првиот бараж натпревар за пласман на Мундијалот во Полска и Шведска.

Повеќе...

Македонија ремизираше во Злин на првиот мундијалски бараж

чешка - македонија 16

Чешка - Македонија 24:24 (10:13)

Македонската ракометна репрезентација со одличен резултат се враќа од Чешка, но впечатокот е со доза на горчина затоа што можевме да дојдеме и до победа но успеавме да прокоцкаме водство од дури седум голови разлика. Финалните 24:24 се практични единствено реми на Чесите во текот на дуелот.

Повеќе...

Лазаров: Чешка е поквалитетна репрезентација од Романија

mak-rakomet-sobir-na-reprezentacija-09042022-8205

Кирил Лазаров денес ги собра ракометарите за првпат пред двете бараж финалиња кои следат, натпревари кои имаат тежина на едно ракометно Светско првенство.

Македонија ја мина првата пречка наречена Романија, но селекторот Лазаров кој има и улога на капитен на теренот, смета дека предизвикот ќе биде многу потежок против Чесите кои слично како нас, се навикнати да играат на големи турнири.

Повеќе...

Лазаров ја собра репрезентацијата за мундијалскиот бараж против Чешка

mak-rakomet-sobir-na-reprezentacija-09042022-8135

Вечерва во хотелoт „Александар Палас" во Скопје се собра најдобрата машка селекција за престојниот мундијалски бараж натпревар против Чешка. Откако во првата рунда од плеј-офот, нашите ракометари ја минаа Романија, сега последна пречка пред нов настап на Светското првенство што следната година ќе се одржи во Полска и Шведска е селекцијата на Чешка.

Повеќе...

Нант пресилен за Саран, заокружена перфектната недела со трета победа

nant - saran

Нант - Саран 36:21 (21:10)

Четвртфиналистот во ЕХФ Лига Европа, екипата на Нант на Алберто Ентрериос ја заокруѓи неделата со трета победа во шест дена. Иако настапија без Кирил Лазаров, ракометарите на Нант на свој терен без многу проблеми го совладаа составот на Саран со 36:21 (21:10).

Повеќе...

Лазаров го скрати списокот за двомечот против Чешка

Kiril-Lazarov29-1024x752

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров, го скрати списокот од 35 на 23 играчи со кои ќе ѝ се спротивстави на Чешка во баражот за пласман на Светското првенство.

Повеќе...