hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

2WIN.MK-page-001

Финска прв противник на македонскиот тим во квалификациите

Macedonia national handball team at EHF EURO 2018

Македoнија ја доби Данска во квалфикациите за ЕП 2022. Oваа селекција од Скандинавија никогаш не сме ја победиле, со Швајцарија имаме позитивен ефект, Финска ни е непознaт противник, но секако сме фаворити.

Повеќе...

Македонија во група со светскиот првак во квалификациите за ЕП

eurodraw 2022

Македонија ќе игра против Данска, Швајцарија и Финска во квалификациите за Европското првенство во 2022 година.
Светскиот првак Данска е убедливо најсилната селекција во нашата група, таа е актуелниот владетел во светот на ракометот. Швајцарија е една од најквалитетните што можевме да ги добиеме од третиот шешир, додека Финска ќе биде аутсајдерот меѓу овие четири репрезентации.

Повеќе...

Заради корона пандемијата се откажува шестиот ракометен камп „Кирил Лазаров 7″

kamp2020

Шестиот интернационален ракометен камп "Кирил Лазаров 7" кој требаше да се одржи оваа година од 19 јуни до 1 јули се откажува. Причината е една и единствена, пандемијата предизвикана од вирусот Kовид-19.

Повеќе...

Голден Арт КЛ7 го доведе Буторац, нов договор доби и Петковски

IMG-71424288bef460e6ac7cc5236d79557b-V

Создавањето и ангажирањето на млади македонски ракометари е идејната цел на ракометниот клуб Голден Арт КЛ7. Клубот вложува и им дава можност на талентирани млади играчи да покажат и докажат дека може да се игра и да се постигнуваат резултати и со домашни играчи.

Повеќе...

Одреден идеалниот тим, Сагосен МВП на сезоната во Франција

idealen tim francuska liga

Норвежанецот Сандер Сагосен е прогласен за најдобар играч на сезоната во францускиот ракометен шампионат. Сагосен, кој летово го напушта ПСЖ и ќе се пресели во Кил, на престолот го наследи Мелвин Ричардсон.

Повеќе...

Новиот ракометен шампионат на Франција ќе почне на 23 септември

rakomet francuski sampionat

Најсилниот француски ракометен шампионат ќе почне на 23 септември, а вториот по ранг шампионат стартува на 2 октомври, одличи здржението на клубови, на својата вчерашна седница.

Повеќе...

Два европски шампиони го засилија Голден Арт КЛ7 во новата сезона

Bibe i Dime vo KL7

Ракометниот клуб Голден Арт КЛ 7, во пресрет на новата натпреварувачка сезона и предизвикот наречен Суперлига, согласно своите стратешки и развојни концепции, темелени на сериозноста на своите инвестициски партнери, како прв преземен чекор го засили стручниот штаб со два европски шампиони.

Повеќе...

РК Голден Арт КЛ7 станува суперлигаш

kl71

Ракометната Федерација на Македонија на вчерашниот состанок на УО донесе одлука со која во македонската Супер лига ќе се натпреваруваат 16 клубови, наместо досегашната бројка од 12. Со тоа во најсилната лига влегуваат најуспешните четири екипи од Првата лига. Со ова РК „Голден Арт КЛ7" од следната сезона станува суперлигаш. Целта на клубот кој од август 2019 стана нов ракометен субјект во Првата лига, беше влез во Суперлигата преку квалитетен тренажен процес и професионален развој на младите играчи. Стратегијата до која се држи и работи РК „Голден Арт КЛ7" е афирмација на млади македонски талентирани играчи, која покажа резултати во досегашниот дел од првенството.

Повеќе...

Најголемата ракометна фамилија, КЛ7, со роденденска порака за капитенот Кирил Лазаров

kire 40 video

Кога рекордерите се рекордери со години, тогаш се историја, тој е историја родена пред 40 години на денешен ден во Велес.

Повеќе...

Лазаров во идеалниот на ЛШ во 21-от век

lazarov so dankerk

Македонскиот репрезентативен капитен Кирил Лазаров се наоѓа во скоро сите избори на најдобрите во историјата на Лигата на шампионите. Така, најдобриот стрелец на натпреварувањето се најде и во најдобрата седморка според данскиот ракометар Расмус Бојсен.

Повеќе...