hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

2WIN.MK-page-001

Лазаров го израмни рекордот на Штербик по бројот на настапи во Лигата на шампионите

lazarov so aiks1

Капитенот на македонската репрезентација, Кирил Лазаров израмни неверојатен рекорд во елитното европско натпреварување, Лигата на шампионите.

Маскедонскиот ас е најдобар стрелец во историјата на Лигата на шампионите, а вечерва го стигна Арпад Штербик на врвот на листата на играчи со најмногу настапи во ова натпреварување. Дуелот против Киелце во осминафиналето е 249-ти натпревар во Лигата на шампионите. Во ова натпреварување нашиот ас настапуваше во дресовите на Борец, Пелистер, Загреб, Веспрем, Атлетико Мадрид (Реновалиа Суидад Реал), Барселона и Нант.

Зад Лазаров и Штербик се Тиери Омејер со 240, Никола Карабатиќ со 237, Јонас Калман со 225 и Тимур Дибиров со 217 одиграни средби во Лигата на шампионите.