hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

2WIN.MK-page-001

Голден Арт КЛ7 го надигра Тиквеш во возбудлив тест дуел

kl7 rikces

Момците на Андон Бошковски ја забележаа својата втора победа на подготвките за новата сезона. Во возбудлив натпревар совладана е екипата на ГРК Тиквеш 2014 со 27-26. Ракометарите на Голден Арт КЛ7 одлично го отворија натпреварот, па после осум минута игра имаа предност од 6-2. Не дозволија младите момци на новиот суперлигаш резултатски да се приближи ГРК Тиквеш, па во 27 минута дојдоа и до максимални пет погодоци разлика односно 14-9, додека на крајот од првиот дел беше 15-10

Вториот дел се одигра во ист ритам, Голден Арт КЛ7 ја одржувавше предноста, а во 39. минута имаше и максимални шест погодоци разлика, 19-13. Во последните десет минута од натпреварот следуваше мал пад, па кавадарчани ублажија и стигнаа до 27-26. Деновиве Голден Арт КЛ7 ќе игра нов дуел со Тиквеш, на гостински терен, додека во среда гостува во Автокоманда на првиот тим на РК Металург.

Голден Арт КЛ7 – РК Тиквеш 2014 27-26 (15-10)

Голден Арт КЛ7:
Цветаноски 2, Каковски 2, Ѓеоргиев 1, Стојков 1, Крстески 2, Гучески 2, Даев 2, Димовски 5, Илиески 2, Стојковиќ 2, Ѓорговски 6