hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Голем успех на КЛ7: Обезбедено четвртфинале на Купот во првата сезона

kl73

Новиот прволигаш, КЛ7 оствари голем успех и се пласира во четвртфиналето на Купот на Македонија во своето премиерно издание. Екипата на Андон Бошковски во полуфиналето од групата 1 славеше против Македонија Ѓорче Петров со 36:18, а во финалето кое носеше пласман во следната рунда го совладаа тимот на Јуниор Кисела Вода со 20:17.

Јуниор Кисела Вода:
Зарараковски 1, Осман 1, Витанов 1, Благопетров 1, Дабевски , Манев 2, Чапов, Д. Трајковски 6, Јаховиќ 2, Јордановски, Крстов, Трајчевски 2, Андонов, Атанасовски
Исклувања: 8 минути
Седмерци: 3/3

КЛ7:
Богдановски, В. Трајковски, Стојков 2, Крстески, Цветаноски 3, Даев 1, Ѓорѓиев 4, Каковски 3, Симоновски 1, Василев 1, Темелкоски, Илиески 5, Петковски, Димовски, Јорданов, Стојковиќ
Исклучувања: 6 минути
Седмерци: 3/3

ГРУПА 1
РИНИА М – ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА
МАКЕДОНИЈА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – КЛ 7 18:36
финале ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА – КЛ7 17:20

ГРУПА 2
МЛАДОСТ БОГДАНЦИ – ТИКВЕШ 32:48
АЛУШОВСКИ – ПРЕСПА
финале ТИКВЕШ – АЛУШОВСКИ 41:23

ГРУПА 3
БОРЕЦ – АСТРАИОН
ВАРДАР НЕГОТИНО – КУМАНОВО 37:28
финале ВАРДАР НЕГОТИНО – АСТРАИОН 29:28

ГРУПА 4
ПАРТИЗАН – ПРИЛЕП 22:28
АЕРОДРОМ – ЈЕХОНА 34:24
финале ПРИЛЕП – АЕРОДРОМ 32:29