hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Изненадувачки пораз на Нант пред своите гледачи од Ним

D6EVoo2XsAEk8pi

Нант - Ним 33:36 (19:15)

Европскиот вицешампион Нант изненадувачки загуби на домашен терен од Ним и ги намали своите шанси за пласман на второто место во францускиот шампионат. Во рамките на 22. коло екипата на Тјери Анти не покажа конзистентност и претрпе болен пораз.

Гостинот од Ним започна подобро, но Нант израмни и пред одморот помина во водство. По турболентни 30 минути екипата на Лазаров на одмор замина со 19:15. Екипата Нант ја одржуваше предноста, но во последните минути со серија на несфатливи грешки ја загуби контролата и натпреварот.

При 31:31 тимот на Ним со серија од неколку неодговорени гола дојде до изненадувачка победа од 33:36.

Кирил Лазаров постигна три гола и имаше неколку убави асистенција на средбата. Најдобар стрелец кај Нант беше Лагард со шест гола, а кај Ним, Дупуј беше клучна фигура со шест гола.