hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Модриќ е најдобар балкански спортист, Лазаров на 21-то место

лазарв избор

Хрватскиот фудбалер и освојувач на „Златната топка", Лука Модриќ е прогласен за најдобар спортист на Балканот во 46. издание во организција на Бугарската телеграфска агенција. Во гласањето учествуваа националните агенции на земјите од регионот.

Модриќ доби 75 поени, а зад него остана со 73 поени светскиот тениски рекет број еден. Новак Ѓоковиќ.

Нашиот најдобар ракометар, Кирил Лазаров освои 3 поени и беше класифициран на 21-то позиција.

1. Лука Модриќ (Хрватска, фудбал) - 75
2. Новак Ѓоковиќ (Србија, тенис) - 73
3. Симона Халеп (Романија, тенис) - 65
4. Елефтериос Петруниас (Грција, гимнастика) - 46
5. Марин Чилиќ (Хрватска, тенис) - 36
6. Сандра Перковиќ ( Хрватска, атлетика) - 33
7. Тијана Бошковиќ (Србија, одбојка) - 25
8. Тајбе Јусеин (Бугарија, борење) - 20
9. Рами Гулиев (Турција, атлетика) - 18
10. Катерина Стефаниди (Грција, атлетика ) - 15