hummel Logo 160

Forza logo za Sport Life

skolo logo fb

logo-kmg

LIVESCORE.in
OFF

Македонија ќе игра со Романија во мундијалскиот бараж

24878829827 87988e5cc3 z

Денес во Загреб беше извлечена ждрепката за бараж-двојките за пласман на СП во Германија и во Данска во 2019 година. Македонија за противник во баражот за пласман на СП ја доби селекцијата на Романија.

Двојки за баражот за СП во Германија -  Данска:

Србија – Португалија

Литванија – Исланд

Чешка – Русија

Словенија – Унгарија

Белорусија – Австрија

Македонија Романија

Шпанија/Шведска – Холандија

Норвешка – БиХ/Швајцарија

Хрватска – Црна Гора

Првиот натпревар ќе го играме на домашен терен на 8/10 јуни, а реваншот е во Романија на 12/14 јуни. Мундијалот ќе се игра во период од 9 до 27 јануари 2019 година. Во Данска шампионатот ќе се игра во Хернинг и во Копенхаген, а во Германија во Берлин. Келн, Минхен и во Хамбург.