evroins

logo-kmg

hummel Logo 160 

signiori

LIVESCORE.in
OFF

Италија, Србија, Данска, Полска и сега Хрватска - сите пет Европски првенства на Македонија

kire so norveska

Во јануари следната година Македонија по петти пат ќе игра на Европско првенство во своето 25-годишно натпреварување во квалификациите на ЕХФ. Премиерниот настап нашата селекција го имаше во Италија во 1998 година, кога го освои 12. место. Во квалификациите за тоа натпреварување настапи и Кире Лазаров, но не беше дел од завршниот турнир.

Се чекаше цели 14 години на следниот шампионат на Европа на кој ќе игра Македонија. На Европското првенство во Србија во 2012 година Македонија го оствари најголемиот успех на континентналните собири со освојувањето на петтото освоено место. Од таа генерација поливина репрезентативци уште го носат дресот со државниот грб.

Потоа следеа 10. место во Данска и 11. место во Полска. Следната година во Хрватска, Македонија ќе се наврати на пријатните спомени од 2009 година кога на Светското првенство го оствари најголемиот успех на Мундијалите со освојувањето на 11. место.