hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

ФОТО+ВИДЕО: Фалангата уморна и без сон не ги напушта ракометарите

falanga 1

Иако Севиља не беше најдостапна, иако е многу далечна, љубителите на ракометот од нашата земја и оние кои живеат во европските земји, уште еднаш покажаа зошто „Фалангата„ нема рамна на себе кога е во прашање ракометната пасија. Безброј откажувања, комплицирани летови, непреспиени ноќи, скапи аранжмани - ниту тоа не ги спречи нашите верни навивачи на различен начин да допатуваат во Андалузија.

Повеќе...

ВИДЕО: Манасков заморен, но среќен после победата

dejan manaskov

Неговиот татко беше ударна игра пред 14 години на Светското првенство во Египет. Сега Дејан Манасков вртоглаво напредува во формата и квалитетот, но откри дека по натпреварот со Чиле чувствува замор.

Повеќе...

ВИДЕО: Ангеловски смета дека репрезентацијата ја научи лекцијата

angeloski

Битолчанецот кој долги години е во нашата репрезентација Бранко Ангеловски целосно го анализираше првиот натпревар на Светското првенство и се насочи на наредниот.

Повеќе...

ВИДЕО: Безброј емоции за семејството Мирчески

SDC12888

Во последните 7-8 дена скоро сите во Македонија знаат за Јосиф Мирчески, прилепчанецот кој работи како научник во Севиља веќе четири години. Тој и неговата сопруга Јулија ја раскажуваат емоцијалната приказна поврзана со доаѓањето на „Фалангата„ во Андалузија.

Повеќе...

ВИДЕО: Битолските навивачи од автомобил на трибини

calic foto

Четворицата битолчани кои со посредство на официјалната веб страна на Кирил Лазаров и „Пелистерка„ добија билети и дресови од нашиот капитен, по скоро два дена возење и одмор низ половина Европа пристигнаа во Севиља денес во утринските часови.

Повеќе...

ФОТО: Целото семејство Лазарови ги бодрат Кире и Филип

kire familija

Иако скоро секаде е така во Шпанија уште повеќе заради тоа што таму е нивниот дом, целото семејство Лазарови во националните бои и со македнското знаме дојдоа во Севиља да ја бодрат целата репрезентација, посебно Кирил и Филип Лазаров.

Повеќе...

ВИДЕО: Треперевме 60 минути, но совладан е Чиле со многу мака

mkd cile 12 03 999 copy

23 Светско првенство - Шпанија 2013-01-12

Б група (Севиља)

Македонија - Чиле 30:28 (12:10)

Во полупразен амбиент во „Павиљон Сан Пабло„ и неколку стотици членови на фалангата направија одличен амбиент на првиот меч од Б групата. Нашиот почеток беше нервозен како и скоро секогаш на првите мечеви на големите натптреварувања. Наумче Мојсоски прв ја превзеде иницијативата и изнуди два седмерци во првите три мунути.

Повеќе...

ВИДЕО: Македонија - Чиле (Најава)

kire najava mkd cile

Време е да се заборават сите добри и лоши страни во овие повеќе од три недели подготовки на машката ракометна репрезентација за мундијалот во Шпанија. Време е да се остават зад себе одличните подготовки во Пореч, трите контролни средби, тренажниот процес без повреди, широкиот избор на Шундовски.

Повеќе...

Домаќинот не се ни испоти против Алжир

rivera

Шпанија - Алжир 27:14 (14:5)

Преку 12.000 гледачи во „Каха Махика„ во Мадрид присуствуваа на мечот на отворањето на Светското првенство во ракомет кое се одржува во Шпанија. Токму домашната репрезентација, очекувано не дозволи изненадување во мечот со аутсајдерот Алжир. Податокот дека фуријата прими само пет гола во првото полувреме, доволно говори за разликата во квалитет. Голманот на ПСЖ, Хозе Мануел Сиера од самиот почеток покажа дека е расположен и со серија на интервенции ги сопре ривалите. И без неколку стандардни репрезентативци кои заради повреди не влегоа во официјалниот ростер или се чуваат за наредните средби, Шпанија беше најмалку за класа над противникот.

Повеќе...

Хансен опоравен, Исланд без најдобрите стрелци

hansen-500

Хансен доби зелено светло од лекраскиот тим за настап на Светското Првенство,и ќе биде дел од составот на Данската репрезентација. Но треба да се обрне внимание дека Микел едноставно нема да може да го одигра целиот натпревар. Неговата минутажа во првата фаза би требало да движи максимум до 30 минути.

Повеќе...