hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Комплетирано осминафиналето, Македонија дефинитивно 14 та

rutenka so croatia

По завршувањето на осминафиналните мечеви на светското првенство нашиот дефинитивен пласман, кој се уште не е потврден од IHF е 14 место, што е подобро од 18 место во Египет 199 година и полошо од 11 место во Хрватска 2009 година. Зад нас останаа Белорусија и Египет од селекциите кои беа елиминирани во осминафиналето. Комплетирани се и четвртфиналните парови по одигрувањето на последните осминафинални мечеви.

 

Осминафинале:

Словенија - Египет 31:26
Шпанија - Србија 31:20
Хрватска - Белорусија 33:24
Полска - Унгарија 19:27

Четвртфинале

Данска - Унгарија
Франција - Хрватска
Германија -Шпанија
Русија - Словенија

Share