hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Дербито за Хрватска, блеска и натаму Тунис

srbija - saudiska

И покрај поразот од Исланд од вечерва Македонија и математички е во осминафиналето на СП во Шпанија заради поразите на Катар и Чиле. Од натпреварите од другите групи Франција, Србија, Словенија, Шпанија и Хрватска, покрај Данска од нашата група продолжуваат со максимален учинок. Во дербито Хрватска на убедлив начин ја совлада селекцијата на Унгарија, наметнувајќи ја кандидатурата за пласман меѓу најдобрите четири селекции во светот.

 

A група

Црна Гора - Тунис 25-27
Германија - Аргентина 31-27
Франција - Бразил 27-22

ТАБЕЛА:

Франција 6
Германија 4
Тунис 4
Аргентина 2
Бразил 2
Црна Гора 0

Б група

Катар - Русија 22-29
Македонија - Исланд 19-23
Данска - Чиле 43-24

ТАБЕЛА:

Данска 6
Исланд 4
Русија 4
Македонија 2
Катар 0
Чиле 0

Ц група

Јужна Кореја - Белорусија 20-26
Србија - Саудиска Арабија 30-20
Словенија - Полска 25-24

ТАБЕЛА:

Србија 6
Словенија 6
Полска 4
Белорусија 2
Јужна Кореја 0
Саудиска Арабија 0

Д група

Алжир - Египет 24-24
Шпанија - Австралија 51-11
Хрватска - Унгарија 30-21

ТАБЕЛА:

Шпанија 6
Хрватска 6
Унгарија 4
Египет 1
Алжир 1
Австралија 0

Share