hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Тунис го освои „Жолтиот Куп„ во Винтертур

tunis 2

Од Винтертур пристигна силна опомена за македонската ракометна репрезентација. Тунис забележа нов триумф на подготовките пред Светското првенство во Катар исо 26:24 (15:9) ја победи Швајцарија и го освои „Жолтиот Куп„. Откако претходно славеа над Словачка и Белорусија, тунижаните на селекторот Хасанефендиќ го добија и нашиот ривал од евро-квалификациите. На Мундијалот во Катар, Македонија првиот меч ќе го одигра токму против Тунис на 16 јануари.

Босанските ракометари веќе пристигнаа во Катар

rakomet bih

Репрезентацијата на Босна и Херцеговина денес отпатува за Катар каде ќе ги одработи главните подготовки пред почетокот на првенството. Селекторот на еден од противниците на Македонија, Драган Марковиќ во Катар одпатува со 20 ракометари, а од нив 18 ќе ги пријави во официјалните мечеви.

Повеќе...

Тунис ја „среди„ и Словачка и ќе се бори за трофејот со домаќиниот

sead hasanefendic tunis

Првиот мундијалски противник на Лазаров и соиграчите, ракометарите на Тунис ја забележаа и втората победа на меѓународниот турнир „Жолтиот Куп'' кој се одржува во Швајцарија. Селекцијата на Тунис откако ја победи Белорусија со 34:30, во саботата попладне во Винтертур славеше победа и против репрезентацијата на Словачка со 28:27 (12:13).

Повеќе...

Тунис и Швајцарија со победи го отворија „Жолтиот Куп„

Yellow Cup - Handball -  Impressionen Yellow Cup 2013

Во Винтертур вчера почна 43 издание на “Жолтиот Куп“ на кој покрај Тунис, кој е наш противник на мундијалот учествуваат и селекциите на Швајцарија (наш ривал во евро-квалификациите), Белорусија и на Словачка. Во првото коло Тунис ја совлада Белорусија со 34:30, а Швајцарија беше подобра од Словачка со 31:29.Најдобри стрелци кај Тунис беа Ваел Жалуз со 8 гола, Усама Буганми постигна 7, а Ајмен Хамед беше автор на 6 гола.

Повеќе...

Лазаров и Ристовски на иста фрекфенција

Kire-i-Borko1

Во напоредното интервју за „Македонски спорт„ најискусните македонски репрзентативци Кирил Лазаров и Борко Ристовски говорат за нивниот однос, за нивното другарство кое трае скоро колку нивните кариери. Заедничката репрезентативна приказна на капитенот Кирил Лазаров и голманот Борко Ристовски почнува пред 15 години, кога во 2000 за првпат се соиграчи во јуниорската селекција на Европското првенство во Атина.

Повеќе...

Хасанефендиќ го повика Меганем за мундијалот во Катар

meganem

Селекторот на репрезентацијата на Тунис, нашиот противник во групата на мундијалот, Сеад Хасанефендиќ го објави списокот на ракометари кои ќе настапат на Светското првенство во Катар. Впечатливо е враќањето на ветеранот Хајкел Меганем, кој во 2012 година се повлече по Олимписките игри во Лондон, но сега во 37 година се враќа и кариерата ќе ја заврши по ова првенство. На списокот на Хасанефендиќ се наоѓаат:

Повеќе...

Палмарсон бизарно нападнат, но ќе игра на мундијалот

palmarson

Еден од главните адути на исландаката репрезентација на светското првенство во Катар, ракометарот на Кил, Арон Палмарсон имаше необична незгода и повреда на последниот ден од старата 2014 година. Палмарсон и негов роднина биле нападнати од два странци при влезот во такси. Нанесени му се повреди на лицето, а најлошо мина зигоматичната коска од десната страна.

Повеќе...

Лазаров за СПОРТМЕДИА: „Сакам да играм на Олимпијада како Македонец, не како Шпанец„

sportmedia 1

Кирил Лазаров и во 2014 беше предводник на репрезентацијата, а со Барселона освои шест нови титули и „бомбардираше" низ Шпанија, по Европа, па дури и во Катар прикажувајќи партии врвни и за европски стандарди. Повторно постави пример како треба да изгледа еден врвен македонски спортист и затоа заслужи во изборот на „Спортмедиа„ да биде прогласен за најдобар спортист за 2014 година. Во опширното интервју најдобриот македонски ракометар ги анализираше сите детали за неговата ракометна година:

Повеќе...

Лазаров за „Телеграф„: „Македонија ја гледам рамо до рамо со фаворитите„

mak-izr-5

Во интервјуто за „Телеграф„ капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров ги потврди високите амбиции на црвено-жолтите во Катар. Исто така ракометарот на Барселона потврди дека во ваков турнирски систем многу е важно да се биде подготвен во нокаут - фазата:

Повеќе...

Израел „прегазен„ во затворениот тест

u043Cu0430u043Au0435u0434u043Eu043Du0438u0458u0430-u0438u0437u0440u0430u0435u043B-11

Ракометната репрезентација на Македонија забележа и втора победа над Израел на затворениот тест во СЦ „Јане Сандански„ во Скопје. Овој пат црвено-жолтите славеа со 42:32 во регуларниот тек од мечот. Потоа беше одиграно уште едно мини - полувреме од 20 минути, во кое исто така Македонија беше подобра со 11:9.

Повеќе...