hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Хрватска со „триста маки„ Шпанија со леснотија меѓу осумте најдобри

goluza6

Мечот меѓу Хрватска и Бразил, започна многу брзо, израмнето, практично без одбрани. Момците на Голужа не беа прави и имаа премногу технички грешки. Со голот на Силва во 16 минута, Бразил дури и поведе со 8:9. Со феноменалниот Насименто, кој одбрани 4 седмерци од упатени 5, Бразил на одмор замина со заслужени 13:15. Но во само 5-6 минути од вториот дел Хрватска со своите брзи крила Штрлек и Чупиќ кои реализираа контри како од шега, од -2 дојде до +2 (18:16). Но тоа беше привидна реакција.

Повеќе...

ВИДЕО: Ристовски: „Словенија заслужи, ние во целост потфрливме„

borko4-624x580

ФОТО:Спортмедиа

Нашите голмани имаа 7 одбрани, наспроти 11 на одличниот Шкоф. Иако разликата бројчано не се забележува, сепак одбраните на ветеранот беа одлучувачки, од чисти позиции или казнени удари. Борко Ристовски истакна дека победи подобриот противник и дека Македонија потфрли во сите сегменти на играта:

Повеќе...

Историски успех и полни џебови за катараните

Austria vs Qatar 150125Qatar 2015 M61 AUT vs QAT- DAZ8851 xlarge

Катар - Австрија 30:28 (15:16)

За прв пат во својата историја Катар се најде во четвртфинале на едно светско првенство и со пет победи на шест средби веќе сега го има најдобриот резултат во својата историја. Победена е жилавата Австрија со 30:28 (15:16), иако момците на Јоханесон водеа во текот на две третини од мечот. Австријците наметнаа брза игра и со Вебер кој реализираше контранапади и седмерци имаа и на два пати по 3 гола разлика. На одмор катараните заминаа со еден гол заостанување, откако Марковиќ кој во првиот дел добро беше чуван, погоди за 15:16.

Повеќе...

Обрван: „Вие направете анализа, од шест меча, добивме четири„

DD1 3126-624x468

Ивица Обрван го призна поразот на официјалната прес-конференција и истакна дека овој мундијал е сепак позитивен, но за детали и анализи потребен е попогоден момент. Тој рече дека Македонија не бираше противник и дека налета на една расположена и денес подобра Словенија:

Повеќе...

Македонија со пласман од 9 до 16 место

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD-GEO16 xlarge

По 11 место во Хрватска кога мундијалот се играше по друг систем на натпреварувања, со две групни фази и со разигрувања за пласман и по 13 место во Шпанија пред две години, кога исто така испаднавме во осминафиналето, ова веројатно ќе биде блиску до нашиот најдобар пласман во историјата на мундијалите.

Повеќе...

ВИДЕО: Стоилов: „Исклучувањето на Миркуловски не пресече„

stoilov-6-624x394

Иако беше автор на 5 гола од 6 обиди, изнуди уште неколку седмерци и исклучувања и мораше да игра и одбрана, Стојанче Стоилов знае дека целта не е остварена, а смета дека можеби клучниот момент беше црвениот картон на организаторот на нашата игра Филип Миркуловски:

Повеќе...

ВИДЕО: Миркуловски: „Можеби е време да менуваме генерација„

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD-GEO14 xlarge

Еден од нашите најдобро оценети ракометари на целиот турнир, Филип Миркуловски со многу тага која беше видлива и во гласот и на лицето, отиде подалеку од поразот и најави дека треба да се размислува за смена на генерации и за освежување на националниот тим. Веројатно идеална шанса за тоа ќе биде по европското првенство во Полска, кое сме на добар пат да го избориме:

Повеќе...

ВИДЕО: Јоноски: „Шкоф не уништи, наместо мрежата ги годевме стативите„

jono

По поразот од Словенија на удар беше одбраната која прими 30 гола, а планот беше да се спуштат словенците до 22-24 гола и по можност да не се брка резултатот, туку како во Белград да се направи противникот нервозен. Но планот не успеа, а Јоноски ја превзема одговорноста, иако смета дека витештвото не изостана. Горазд Шкоф и неговите клучни интервенции исто така имаа голем удел во нашиот неуспешен обид за пресврт:

Повеќе...

ВИДЕО: Лазаров: „Најлесно е да се предадеме, сеуште можеме во Рио„

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD-GEO04 xlarge

Капитенски Кирил Лазаров се обиде да ја подигне групата, која беше разочарана по поразот и елиминацијата и порача дека не смееме да се предадеме и мора да продолжиме да го „бркаме„ сонот кој се вика - Олимпијада. Тој не навлезе во детални анализи, тоа го остави кога главите ќе се оладат, но констатира дека погубно е да се брка резултатот во вакви мечеви, кога психолошкиот ефект е многу поголем, одколку во нормален натпревар во група:

Повеќе...

Словенија го уништи нашиот четвртфинален сон

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD- AH 7402 xlarge

Осминафинале

Словенија - Македонија 30:28 (16:15)

Со повеќе наши навивачи на трибините, Македонија тргна по победа над словенците и четвртфинале. По убавата комбинација на Миркуловски и Никола Марковски брзо поведовме, но Доленец за 3 секунди возврати со типичен словенски гол (1:1). По само 102 секунди, Манасков беше исклучен и со вториот гол на Доленец, нашиот противник прв пат поведе. Капитенот Лазаров од 10 метри го постигна својот прв гол за 3:3 во 7 минута.

Повеќе...