hummel Logo 160

skolo logo fb

OFF

2WIN.MK-page-001

Позната деталната статистика на македонската репрезентација

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD-GEO41 xlarge

По шест одиграни натпревари и за нас завршен мундијал, позната е комплетната статистика на избраниците на Ивица Обрван на 24 мундијал. Бројките откриваат дека вкупниот процент на успешност на нашиот национален тим е 64% или 181 гол од 284 упатени удари. Георгиевски и Стоилов со 83 и 82% се нашите ракометари со највисок процент на реализација, но мора да се напомене дека шутираа 3-4 пати помалку од бековите. 42 гола постигнавме од 9 метри, 40 од линијата од шест метри, а 23 од седмерци и 31 од контранапади.

Повеќе...

Карабатиќ: „Хрватска има отворен пат до финале„

France vs Sweden 150124Qatar 2015 M59 FRA vs SWE- AH 6904 xlarge1

Најдобриот ракометар на последното европско првенство, Никола Карабатиќ до сега најчесто се оградуваше од били какви прогнози, нагаѓања, претпоставки. Успеавме да го уловиме, заедно со хрватските медиуми и се осврна најмногу на синоќешната тешка победа на Хрватска против Бразил:

Повеќе...

Бранд: „Не ме импресионира мундијалот до сега„

brand

Хајнер Бранд е историско име за германскито и светскиот ракомет. Тој е еден од ретките кој стана светски првак и како играч со Западна Германија во 1978 година и како селектор во 2007 година. Сега работи како директор на сите репрезентации во германскиот ракометен сојуз и е повеќе од компетентен да се произнесе за прикажаното до сега на 24 ракометен мундијал:

Повеќе...

ВИДЕО: Георгиевски: „Свесни сме каква шанса пропуштивме„

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD- AH 8405 xlarge

Со само неколку одспиени часови, македонската ракометна репрезентација утрово се упати кон аеродромот во Доха, од каде ги очекува 7-8 часовен лет преку Истанбул за вечерва да пристигнат во Скопје. Умор и разочарување се забележителни кај нашите момци, но и свесност каква шанса е пропуштена синоќа:

Повеќе...

ВИДЕО: Мукаетов: „Треба да анализираме со ладни глави„

mukaetov-624x468

ФОТО: sportmedia.mk

Започнаа анализите на нашето четврто учество на светските првенства. Зошто не е остварена целта, дали таа беше реална или „летвичката беше превисоко поставена„ што и како понатаму? Ова се само дел од прашањата кои јавноста, но и професионалците си ги поставуваат. Во разговор со „седмата сила„ во хотелот „Мериот„ во Доха, претседателот Живко Мукаетов ја одложи анализата за во Скопје и тоа од стручен совет, кој федерацијата треба да го формира:

Повеќе...

Ракометарите денес се враќаат за Скопје

mkd aerodrom

Македонските ракометари денес од 11 часот по средно европско време со лет преку Истанбул патуваат за татковината по 10 натпреварувачки дена во Катар. Звучи парадоксално, но селекциите кои обезбедија пласман од 16 до 24 место разигруваат во „Президент Купот„ во „Духаил арената„ а оние кои испаѓаат во осминафиналето, се враќаат дома.

Повеќе...

Дениќ: „Разликата ја направи Шкоф и лошиот ден на вашите голмани„

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD- LI 6869 2 xlarge

Иако само четири одбрани ги делат, македонските со словенечките голмани, сепак видливо беше дека фигурата на бившиот соиграч на Лазаров од Загреб, Горазд Шкоф беше клучна во осминафиналето. Тоа го потенцира и селекторот на Словенија, Дениќ кој токму меѓу стативите ја гледа разликата доволна за победа на неговата репрезентација:

Повеќе...

Неморални премии за катараните ако влезат во полуфинале

Austria vs Qatar 150125Qatar 2015 M61 AUT vs QAT- HOR2108 xlarge

Катар - најбогатата земја на светот според просекот на БДП по глава на жител, откако секоја победа на мундијалот ја наградуваше со по сто илјади долари по играч, се одлучи за уште поголема премија за влез во полуфинале. Катар на своите ракометни херои им нуди стан и тоа во монденската населба на вештачкиот остров во Доха, по еден автомобил Масерати и по еден милион долари. Катар во четвртфиналето го чека подобриот од денешниот осминафинален меч помеѓу Германија и Египет.

Георгиевски: „Разочарани сме, но Словенија беше подобра„

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD-GEO07 xlarge

Еден од нашите најпозитивни во мечот со Словенија, стрелецот на 7 гола, Гоце Георгиевски не го криеше разочарувањето по поразот од Словенија и елиминацијата од шампионатот. Сепак како и скоро сите наши репрезентативци спортски го признаа поразот на вчера подобрата екипа:

Повеќе...

Нов одличен мундијал за Кирил Лазаров

Slovenia vs Fyro Macedonia 150125Qatar 2015 M64 SLO vs MKD- AH 7570 xlarge

Со 45 гола од 78 обиди и успешност од 57,69%, Кирил Лазаров зад себе остави уште еден многу позитивен мундијал. Реализираше 23 гола од 28 упатени седмерци кон противничкиот гол, а додаде уште 28 асистенции со што е втор на листата на асистенти, зад Микел Хансен. По 6 одиграни натпревари на мундијалот, македонскиот капитен е најкорисен ракометар до овој момент на шампионатот со 73 поени, што е за 8 поени повеќе од второпласираниот Драган Гајиќ.

Повеќе...